Ракетен двигател от Blue Origin на Джеф Безос се взриви по време на тест
Двигател на ракета от компанията Blue Origin се е взривил по време на тест.
Инцидентът е станал миналия месец, съобщи CNBC.
Това е огромен провал с потенциални сериозни последици за клиентите на компанията на предприемача Джеф Безос и за нейната собствена ракета.
Според източници, запознати с въпроса, по време на изстрелване на 30 юни в съоръжение на космическата компания на Джеф Безос в Западен Тексас двигателят BE-4 се е взривил около 10 секунди след началото на теста.
Според източниците, на видеозапис се вижда драматична експлозия, която е унищожила двигателя и е нанесла сериозни щети на инфраструктурата на изпитателния стенд.
Очакваше се тестовете на избухналия двигател да завършат този месец, а след това той е трябвало да бъде изпратен на клиента на Blue Origin - United Launch Alliance, за да бъде използван при второто изстрелване на ракетата Vulcan на ULA, твърдят още източниците при условие за пълната им анонимност.
Пред CNBC говорител на Blue Origin потвърди, че компанията "се е сблъскала с проблем при тестването на полетния двигател 3 на Vulcan".
"Никой от служителите не е пострадал и в момента оценяваме първопричината", заявиха от Blue Origin, като добавиха, че "вече имаме непосредствена причина и работим по коригиращи действия".
Компанията отбелязва, че "незабавно" е уведомила своя клиент ULA за инцидента. ULA е съвместното предприятие за производство на ракети на Boeing и Локхийд Мартин, което се конкурира предимно със SpaceX на Илон Мъск, подчертава CNBC.
Blue Origin допълва, че ще може да "продължи да тества" двигатели в Западен Тексас. "Ще успеем да изпълним ангажиментите за доставка на двигатели тази година и да изпреварим нуждите на нашите клиенти за изстрелване", заявяват още от Blue Origin.
Неуспехът на теста на BE-4 заплашва да отложи вече отложеното първо изстрелване на Vulcan, което наскоро беше пренасрочено за четвъртото тримесечие на тази година, докато Blue Origin проучва причината за проблема.
Всяка ракета Vulcan използва двойка двигатели BE-4 за изстрелване.
ULA чакаше с нетърпение години наред, за да получи доставката на първия комплект. Преди месец ULA завърши ключов етап от подготовката за първото изстрелване на Vulcan, известен като Cert-1, с кратък статичен тест на ракетата, използваща първата двойка двигатели BE-4.
В отговор пред CNBC говорител на ULA заяви:
"Не се очаква проблемът с тестовете на BE-4 да повлияе на плановете ни за мисията Vulcan Cert-1."
Компанията отбеляза, че двигателите за Cert-1 "успешно са преминали приемните изпитания" и са квалифицирани за изстрелване.
ULA трябва да изстреля успешно два Vulcan-а, за да завърши сертифицирането на ракетата за оперативни полети от Космическите сили на САЩ.
Тъй като ULA е на път да извади от употреба сега действащите си ракети Atlas V и Delta IV Heavy, компанията трябва да сертифицира Vulcan възможно най-скоро, за да започне да изпълнява мисии в областта на националната сигурност.
Миналия месец Космическите сили възложиха на SpaceX и ULA по шест мисии в рамките на програмата за изстрелване на ракети за националната сигурност, фаза 2.
Всичките шест мисии на ULA в рамките на NSSL трябва да се изпълняват с Vulcan. Освен това ULA се подготвя да участва в търгове за договори по Фаза 3 на NSSL, като Космическите сили приветстват засилената конкуренция.
Инцидентът с BE-4 на Blue Origin се случва, след като ULA прекара три месеца в разследване на собствената си тестова експлозия. През март отделна част от ракетата се взриви по време на структурен тест и се наложи ULA частично да разглоби първата Vulcan.
В същото време, Blue Origin трябва да извади BE-4 от производствената линия за основния си клиент и има нужда от двигателите за собствената си ракета New Glenn, която е в процес на разработка, допълва CNBC.
Докато Vulcan използва два двигателя BE-4, всяка ракета New Glenn се нуждае от седем. което означава, че Blue Origin трябва да произвежда десетки двигатели годишно, за да поддържа и двете ракети.
Vulcan и New Glenn имат договор за полет на сателити за друга компания, основана от Безос - Amazon. В рамките на грандиозната сделка Amazon поръча 38 изстрелвания с Vulcan и до 27 изстрелвания с New Glenn, за да изстреля своите интернет сателити по проекта Kuiper през следващите години.
Blue Origin също така планира да използва New Glenn за полета на лунния модул, който разработва по договор с НАСА на стойност 3,4 млрд. долара.
Първоначално беше предвидено, че New Glenn ще извърши първия си полет през 2020 г. Но закъсненията промениха този график до неизвестност, като ръководството на Blue Origin в последните публични изяви отказа да коментира нова цел за дебютното изстрелване на New Glenn.
През 2020 г. Blue Origin откри голяма фабрика за производство на двигатели в Хънтсвил, Алабама, и разшири съоръженията си в района до около 1 милион квадратни метра.
НАСА отдаде под наем на Blue Origin стендове за изпитване на двигатели в Центъра за космически полети "Маршал". Компанията тества там по-малкия си двигател BE-7 за спускане на Луната, като същевременно възстановява по-голям стенд на НАСА за тестване на BE-4 в своя изпитателен център в Тексас, допълва CNBC.