Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман се отрече от заявеното си намерение компанията му да напусне Европа, ако бъдат въведени прекалено строги регулации за технологиите с изкуствен интелект.

"Радваме се, че ще продължим да работим тук и разбира се, нямаме планове да напускаме", написа той в Twitter.

По-рано тази седмица Сам Алтман предупреди, че ще напусне региона, ако стане твърде трудно да се спазват предстоящите нови регулации за изкуствения интелект, припомня Reuters.

Алтман определи настоящия проект на Закона на ЕС за изкуствения интелект като "свръхрегулиращ".

Намерението му да се изтегли от Европа предизвика критики от страна на еврокомисаря Тиери Бретон и редица други законодатели.

"Тези разпоредби са свързани главно с прозрачността, която гарантира, че AI и компанията, която го създава, са надеждни", заяви пред Reuters Драгош Тудораче, румънски член на Европейския парламент, който ръководи изготвянето на предложенията на ЕС. "Не виждам причина която и да е компания да избягва прозрачността.", допълни той.

Създателите на AI настояват за строга регулация. В риск ли е човечеството?Европейският парламент вече даде зелена светлина на нов пакет правила за AI

Холандският евродепутат Ким ван Спарентак, която също работи по проектозакона на ЕС, заяви, че тя и колегите ѝ "няма да се оставят да бъдат изнудвани от американски компании". "Ако OpenAI не може да спазва основните изисквания за управление на данните, прозрачност, безопасност и сигурност, то техните системи не са подходящи за европейския пазар", категорична е тя.

Според колегата й, Сергей Лагодински, германски евродепутат, въпреки опитите на Алтман да прокара програмата си сред отделните държави, плановете на Брюксел за регулиране на технологията са "в пълен ход".

"Разбира се, че може да има някои изменения. Но се съмнявам, че те ще променят общата траектория.", допълни той.

Лицевото разпознаване с AI на обществени места ще е забранено в ЕСЕвропейските законодатели са все по-близо до новите правила за регулация в общността

По време на обсъждането на проекта на Закона за изкуствения интелект, законодателите в Брюксел добавиха нови предложения, които ще задължат всяка компания, използваща генеративни инструменти, като ChatGPT на OpenAI, да разкрива материали, защитени с авторски права, използвани за обучението на нейните системи.

На фона на тези критики, изпълнителният директор на OpenAI се срещна с високопоставени политици във Франция, Испания, Полша, Германия и Великобритания, за да обсъди бъдещето на изкуствения интелект и напредъка на ChatGPT.

Италия затяга контрола на платформи, използващи AIПрез март регулаторния орган в страната временно забрани ChatGPT

Преди ден OpenAI съобщи, че ще отпусне 10 равни гранта от фонд в размер на 1 млн. долара за експерименти, които да определят как трябва да се управлява софтуерът с изкуствен интелект, припомня Reuters.

"Малко вероятно е OpenAI да обърне гръб на Европа. ЕС е твърде важен от икономическа гледна точка. Не можете да отрежете единния пазар с близо 500 милиона души и икономика на стойност 15 трилиона евро.", коментира Нилс Рауер, технологичен партньор в адвокатската кантора Pinsent Masons, цитиран от Reuters.