Креативните хора обикновено постигат значителни резултати. Някои от най-големите бизнес умове на нашето време често блестят с проницателен ум и високо ниво на креативност. Това вдъхновява д-р Травис Брадбъри, писател и собственик на компания, изготвяща тестове за интелигентност, да изброи някои от навиците на успешните визионери, пише CNBC.

Някои от навиците са доста странни, други съвсем битови. Така например Стив Джобс редовно е прекарвал времето си в тоалетната с накиснати крака във вода, докато не узрее за следващата си идея. Изобретателят на флопи диска Йоширо Накаматсу пък е обичал да се гмурка под вода, докато мозъкът му остане без кислород, след което записвал идеите си, още докато се намира под водата, на специална обложка.

Д-р Брадбъри подбира есенцията от всички странни или съвсем скучни навици, подреждайки ги в списък от 6 точки, които биха помогнали на всекиго да бъде още по-продуктивен и креативен.

1. Ставайте рано

Не всички креативни мозъци обичат да стават рано. Писателят Франц Кафка, например, редовно е прекарвал нощите, пишейки, а колегата му Уилиам Стайрън често е ставал към обяд, като е прекарвал още час в леглото, обмисляйки идеи. Въпреки това, голяма част от пионерите в своите области са ставали рано от сън. Списъкът започва от Бенджамин Франклин до Ърнест Хемингуей и Хаурд Шулц (от Starbucks), като не всички са ставали по първи петли поради една и съща причина. Франклин се е будел, за да планира прецизно деня си, докато Шулц е ставал рано, за да пише мотивационни мейли на служителите си.

За много креативни хора ставането рано е начин да избегнат нещата, които ги разсейват.

Хемингуей е ставал от леглото в 5 часа сутринта, за да пише. По думите му, по това време няма кой да го безпокой.

За да се будите рано, вероятно ще трябва да си лягате с няколко часа по-скоро. Това може да ви умори през първите няколко дни, но бързо ще свикнете и докато се усетите, вече ще сте част от креативните раннобудници.


2. Тренирайте редовно

Има множество доказателства, че тренировките влияят позитивно на креативността. Когато се чувствате добре физически, е много по-лесно да се фокусирате и да сте продуктивен. Освен това, докато тренирате, печелите време, в което сте извън интернет и прочее, а това дава предимство. Според проучване на университета Standford, 90% от хората са по-креативни след тренировка.

Не е изненада, че редица успешни личности са разчитали и на редовните упражнения. Кърт Вонегът си е взимал дълги разходки до близкия град, като редовно е правил лицеви упори. Милиардерът Ричард Брансън тича всяка сутрин, а композиторите Бетховен и Чайковски също често са излизали на дълги разходки.

3. Придържайте се към стриктен график

Съществува погрешното схващане, че креативните хора живеят в хаос и не полагат никакви усилия. Това, разбира се, не е така, като най-креативните умове залагат на стриктен график за дните си. Психологът Уилиям Джеймс описва приноса на графика за креативността, посочвайки, че когато имате план, можете да „освободите съзнанието си към действително интересни полета на действие”.

4. Задръжте основната си работа

Креативността разцъфтява, когато творите за себе си, а не за някой друг. От друга страна, да бъдете креативен става трудно, когато животът ви зависи от това, което създавате. Навярно това е причината, поради която толкова много лидери не напускат основната си работа, дори когато жънат успех след успех. Така например, Стивън Кинг е създал най-добрите си творби, докато редовно е ходил на работа от 9 ч. до 5 ч., като преподавател в училище.

Работата осигурява много повече от финансова сигурност. Освен това тя дава структура на ежедневието ви. Списъкът с успешни хора, задържали дневната си работа, е значителен. Сред тях попадат Якоб Арабо, който започва да проектира собствените си бижута, докато все още е служител в бижутерия, Уилям Фокнър пише знаменитото си „Когато легнах да умирам”, докато работи в електроцентрала, а музикантът Филип Глас не спира да служи като водопроводчик.

5. Учете се как да работите навсякъде, по всяко време

Много хора работят само на едно място, мислейки, че на практика е невъзможно за тях да правят нещо друго, някъде другаде. Стоенето на едно място обаче не е особено полезно. Проучвания сочат, че местенето повишава креативността и продуктивността. Предприемането на нови начинания също.

Стив Джобс стартира Apple в гаража на майка си, а Дж. К. Роулинг записва първата си идея за Хари Потър на салфетка във влак, така че не чакайте – започнете да действате колкото се може по-скоро.

6. Блокирайки креативността си, просто отлагате

Докато сърцето ви бие, ще сте способни да заложите на нови идеи. Не винаги те ще са страхотни, но все пак най-големият враг на креативността е липсата на активност.

Така например, ако седнете да напишете една страница, дори и да нямате вдъхновение, на следващия ден ще можете да я редактирате, което в пъти по-полезно от това да имате празен лист хартия, по който няма какво да се редактира.

Единственият начин да останете креативен е да продължите напред.