Airbnb платили едва 200 хил. паунда данъци във Великобритания
Компанията Airbnb е платила по-малко от 200 хил. паунда данъци във Великобритания, при положение че собствениците на имоти са получили чрез платформата 657 млн. паунда приходи от наеми през миналата година.
Комисионните, които прибира компанията за краткосрочни наеми на Острова, се насочват към дъщерно дружество, регистрирано в Ирландия, докато Airbnb има още две дъщерни дружества в рамките на Великобритания.
Едната британска фирма отчита печалба преди данъци, докато другата не плаща никакъв корпоративен данък, тъй като излиза на загуба поради данъчни приспадания.
Airbnb посочват в изявление, че спазват правилата и плащат данъците, които дължат.
Една от британските фирми - Airbnb Payments UK, се занимава с плащанията между собствениците на имотите и наемателите, които са не са граждани на САЩ, Китай и Индия.
Това дружество регистрира печалба преди данъци от 960 хил. паунда, като по този начин плаща корпоративен налог в Англия в размер на 188 хил. паунда за 2016 г. Това е 8 хил. паунда по-ниска сума спрямо 2015 г.
Другото дъщерно дружество на компанията - Airbnb UK, управлява платформата и мобилното приложение, когато става дума за британските потребители. То отчита 463 хил. паунда печалба преди данъци за 2016 г.
Дружеството обаче предоставя акции на персонала си, които се приспадат от данъците, като по този начин, в крайна сметка, компанията не е платила корпоративен данък.
„Нашият британски офис осигурява маркетингови услуги и плаща всички дължими данъци, включително ДДС. Моделът на Airbnb е уникален и подсили икономиката на Великобритания с 3.46 млрд. паунда само за миналата година“, посочват от Airbnb в изявление (компанията често твърди, че хората, използващи услугите й, имат принос за различните икономики чрез туристическите си харчове - бел. ред.).
Данъчните споразумение на технологичните компании попаднаха на фокус през последните години.
Един от най-големите критици на данъчни отстъпки за големите интернет компании е комисарят по конкурентноспособност Маргрет Вестагер. ЕК вече погна Apple, Amazon и други за избягване на данъци върху приходите, идващи от Европейския съюз.
Бруно Ле Майер, френският финансов министър, също поставя въпроса защо Airbnb плаща десетки хиляди евро корпоративен данък във Франция, при положение че върти обороти за милиони.
Airbnb, основана в Сан Франциско през 2008 г., се оказва сериозен конкурент на индустрията за настаняване. Концепцията е проста – хората, които имат свободни имоти, или дори и една стая в дома си, могат да отдават пространствата под наем чрез платформата на компанията.
Така пътешествениците или туристите, както предпочитате, отсядат за няколко дни в имотите, намерени чрез Airbnb, плащайки наем на собственика. Airbnb начислява комисионни за посредничеството.
Този модел се превърна в особено успешна инициатива, като компанията се оценява на над 30 млрд. долара.
Монетата обаче има две страни. Докато за някои Airbnb е иновативен и удобен начин за намиране или отдаване на имот под наем, то за други тази дейност е измама и не представлява нищо повече от заобикаляне на регулациите. Отдаването на имот под наем за кратък период попада под определението туристическа услуга, като за нея се дължат туристически такси.
Нещо, което нито Airbnn, нито собствениците на листнатите имоти плащат. Освен това този модел изземва работа от хотелите и местата за настаняване, които, от своя страна, имат разходи за сертификации и подлежат на регулация.
Поради това някои сравняват услугата на Airbnb с тази на Uber. Airbnb е забранен в градове, като Барселона, Берлин и Париж.
Обикновено компанията прибира 3% от собствениците на имоти при всяка резервация, направена през интернет платформата, като освен това таксува и самите наематели.
В рамките на Великобритания Airbnb е използва през миналата година от 5.9 млн. туристи, като листнатите имоти в страната са 168 хил. броя.