Оперативният лизинг става все по-популярен у нас.

Вземанията по договорите за оперативен лизинг скачат с 48.7% на годишна база към края на първото полугодие на настоящата година, сочат изчисления на Profit.bg, на база предварителните данни на Българската народна банка.

Така към края на месец юни пазарът на оперативен лизинг в България възлиза на 157.9 млн. лева спрямо 106.1 млн. лева година по-рано.

За разлика от финансовия лизинг, оперативният лизинг прилича по-скоро на договор за наем, тъй като потребителите нямат задължението да закупят изплащания на лизинг актив.

Благодарение на отчетения близо 50% ръст, оперативният лизинг увеличава дела си до 4.54% от общия лизингов пазар у нас. За сравнение, преди 12 месеца оперативният лизинг е заемал дял от 3.26% от общата сума по лизинговите договори.

Лизинговият пазар нараства с 7% на годишна база, до 3.476 млрд. лева към края на месец юни тази година.

Финансовият лизинг заема дял от 95.4% от пазара, възлизайки на 3.318 млрд. лева, като сумата нараства с 5.5% на годишна база.

Увеличението се дължи на годишния ръст при вземанията по лизингови договори за превозни средства.

Сумата по договорите за лизинг на товарни и лекотоварни автомобили скача с 7.65% на годишна база, до 1.114 млрд. лева.

Скок от близо 20% за периода отчитат вземанията по договори за финансов лизинг на леки автомобили, достигайки до 1.101 млрд. лева към края на полугодието.

За разлика от горепосочените активи, сумата по лизингови договори за машини, съоръжения и индустриално оборудване намалява с 1.7% за разглеждания период, до 666.4 млн. лева.

Лизингът за компютри и друго електронно оборудване спада с 19.6%, до 11.414 млн. лева.

Вземанията по лизинга на недвижими имоти също отчитаг спад, свивайки се с 22.17% на годишна база, до 308 млн. лева.

Сумата по необслужваните лизингови договори намалява с 27.7% на годишна база, до 293.4 млн. лева към края на полугодието. Така сумата по проблемните договори заема дял от 8.8% от общия лизингов пазар.

Най-голям ползвател на лизингови услуги са нефинансовите предприятия, които изплащат на лизинг активи за 2.993 млрд. лева към края на юни тази година.

Потребителите имат лизингови договори за 313.5 млн. лева. Най-масовият период, за който се сключват договорите за финансов лизинг, е между 1 и 5 години.

Интересно е да се отбележи, че у нас има чужденци, които изплащат активи за 64 хил. лева чрез финансов лизинг. Вземанията намаляват с всяко тримесечие, като в средата на 2013 година например, чужденци са имали лизингови договори у нас за 2.856 млн. лева.