Нарастващият брой терористични нападения в Европа не намалява привлекателността на континента като туристическа дестинация.

Ново проучване на Световния икономически форум сочи, че, европейските държави окупират челната десетка на най-гостоприемните страни за туристи, което е индикация, че континентът е добре позициониран да привлича посетители от други континенти и да създава работни места в туристическия сектор.

Испания оглавява подреждането, като след нея на второ и трето място се нареждат Франция и Германия, респективно. Великобритания заема пета позиция, Италия е осма, а Швейцария десета.

"Въпреки нарасналите опасения около терористичните атентати, туристическия сектор, в страни като Франция и Германия, не отчита сериозен спад, което потвърждава устойчивостта му на сътресения, свързани със сигурността, при наличието на силни институции и здрави основи," казват от Световния икономически форум.

През последните две години над 230 души са загинали във Франция вследствие на терористични атентати, свързани с Ислямска държава, според Reuters. Миналия месец четитима души загинаха при терористичното нападение в близост до парламента в Лондон.

Въпреки това културното богатство, отличната инфраструктура на туристическите услуги, добрите здравни условия, отвореността към света и цялостното усещане за сигурност надделяват над опасенията от тероризъм, според Световния икономически форум.

Отганизацията е изготвила класацията въз основа на различни фактори, в това число сигурност, здраве, човешки ресурси, конкурентни цени, инфраструктура и култура.

Европа остава най-големият туристически пазар в света, след като е успяла да привлече 620 милиона души от 1 .2-та милиарда международни туристи през 2016 г. Второто място е за Азиатско-тихоокеанския регион.

Япония, която е най-високо класирана азиатска страна, се нарежда на четвърто място, докато Австралия заема седмата позиция. Хонконг е на 11-о място, Сингапур на 13-о, а Китай оформя челните 15.

"Азиатско-тихоокеанският регион може да разчита на природните си ресурси, висококвалифицираната работна сила и на правителства, които разбират потенциала на сектора и го подкрепят. Въпреки това устойчивото развитие на околната среда, което е от съществено значение за трайния растеж на индустрията, остава под въпрос."

Въпреки конкурентните цени и изобилстващите природни ресурси, повечето страни от Югоизточна и Южна Азия се представятс по-слабо по отношение на туризма вследствие на волатилната политическа обстановка, както и на лошата инфраструктура и хигиена, според Световния икономически форум.