Време е да продавате азиатските валути след най-голямото им рали от над седем години насам, поне според анализаторите на Goldman Sachs.

Валутите на развиващите се азиатски страни могат да възобновят спада си, предвид на очакваните политики на по-нататъшни стимули в Япония и Китай, които да въздействат негативно на йената и юана.

Предупреждението идва от Камакшия Триведи, стратег в GS, който правилно прогнозира поскъпването на валутите в региона през тази година.

Южнокорейският вон поведе ралито сред тези валути, като само през март отбеляза повишение от 8.2%. Ръстът му бе последван от малоазийския рингит, добавил 7.8% към стойността си, или най-много от 1998 година насам.

Индексът, следящ представянето на 10-те основни азиатски валути, се повиши с 3% през третия месец на годината.

„Това са добри нива за скъсяване на азиатските валути, особено на вона, бата, тайванския долар, юана и рингита“, коментира Триведи, цитиран от финансовото издание Bloomberg. “Изброените валути са много податливи на промяната на курса на юана“, допълва още специалистът.

Валутите на развиващите се страни регистрираха най-доброто си представяне от поне 1999 година насам вследствие на слабостта на долара, след не особено агресивните коментари от страна на Фед за бъдещата политика на резерва.

Въпреки това обаче на азиатските износители тепърва им предстои да се възстановяват, което повишава възможността за нова вълна от обезценка на валутите в региона и повишаване на волатилността в бъдеще.

От Goldman прогнозират 14% спад в йената, до 130 йени за долар, през следващите 12 месеца - ниво, невиждано от 2002 година насам, както и 7.6% обезценка на китайския юан, до 7 юана за долар. Това би било най-ниската му стойност от май 2008 година насам.

Южнокорейският вон се очаква да загуби 12% от стойността си спрямо настоящите си нива, до 1300 вона за долар. Според Триведи именно скъсяването на вона е най-добрият начин за позициониране към евентуално поевтиняване на азиатските валути.