Камбоджа забрани износа на пясък, като по този начин прекрати официално продажбата му на Сингапур, която от години използва тези доставки, за да укрепва част от земите си.

Екологични организации посочват, че добивът и изнасянето на пясък води до сериозни повреди на екосистемата по крайбрежието на Камбоджа.

В края на миналата година бе наложена временна забрана от страна на властите в Камбоджа, но екоактивистите твърдят, че добивът на пясък е продължил, въпреки мораториума.

Сингапур е внесла над 72 млн. тона пясък от Камбоджа от 2007 година до сега, по данни на ООН, предава BBC. Тези данни обаче противоречат на официалната статистика на правителството в Камбоджа, което твърди, че изнесеният пясък в посока Сингапур е едва 16 млн. тона в посочения период.

Сингапур е увеличила територията на земята си с над 20% от 1965 г. (годината на независимостта на страната) до сега. Това се е случило чрез укрепване на бреговете, като причина за всичко това е нарастващото население на азиатската държава.

Пясъкът е основната суровина в този процес. По последни данни Сингапур обаче прави експерименти на технологии, които изискват по-малко пясък.

Дейностите по укрепване и разширяване на бреговете на страната се извършват от частни компании, които сега ще трябва да се съобразяват с ограничени доставки на пясък и мерки за защита на околната среда.

Говорителят на Министерството на мините и енергията на Камбоджа Менг Сактера посочва, че забраната за износ е с цел защита на околната среда. По думите му, рисковете и опасностите са твърде сериозни, което е довело до окончателното прекратяване на продажбата на пясък.

През последните години и други страни също приложиха подобна забрана за износ на пясък.

Малайзия забрани износа на пясък още през 1997 г., докато Индонезия направи това през 2007 г.

Екоактивистите се надяват забраната за износ да спре завинаги търговията с този ресурс, тъй като природата плаща цената за всичко това.