Официално: Бизнесът спря да инвестира във Великобритания
Човекът, отговорен за британската икономика, предупреди, че несигурността около брекзит е причина за замразяване на инвестициите в страната.
„Голяма част от инвестициите на бизнеса са отложени, докато не стане по-ясно какъв ще бъде изходът от брекзит”, каза британският министър на финансите Филип Хамънд в телевизионно интервю, предава CNN.
Това не е единственото предупреждение относно инвестиционната среда. Проучване на Bank of America Merrill Lynch сочи, че инвестициите на Острова са паднали до 3-годишно дъно към края на последното тримесечие на 2016 година.
Анкета на Bank of England, проведена сред 700 компании, също сочи, че неяснотата около брекзит провокира някои фирми да отложат инвестиционните си намерения.
Британското правителство стартира формалните разговори за раздялата с Европейския съюз в началото на тази седмица.
Въпреки това все още не е ясно, за какво точно се надява премиерът Тереза Мей, преди времето за преговори да изтече през март 2019 година. Мей вече обеща пълно отделяна от ЕС, но това беше преди последните парламентарни избори в страната, които й костваха мнозинството в парламента.
„Ако напуснем единния пазар и митническия съюз, цената на всичко това ще бъде значителна”, казва Вики Прайз, икономист в Центъра за икономически и бизнес проучвания. „Бизнесът е много растревожен”, добавя анализаторът. Най-големият страх на корпоративните лидери е отделянето на Великобритания без постигането на споразумение. В този сценарии те ще се сблъскат с нови бариери и огромно количество бюрокрация.
Според Филип Хамънд договарянето на транзитен период ще помогне на компаниите да се адаптират по-лесно към живота извън ЕС.
„Колкото по-рано дадем на бизнеса това успокоение, толкова по-бързо бизнесът ще започне да инвестира отново”, каза Хамънд.
При все че в дните след референдума за излизане от ЕС бяха обявени някои големи инвестиции в сферата на технологиите, изглежда, че тези намерения все повече избледняват.
Няколко големи банкови институции вече съобщиха, че ще преместят работни места извън Великобритания. Нискотарифната авиокомпания Ryanair посочи, че ще пренасочи своите инвестиции към страни, различни от Острова.
Германският автомобилен производител BMW обмисля да произвежда електромобилите си някъде из континентална Европа за сметка на фабриката си във Великобритания.
„Има някои поръчки, главно поради евтиния паунд, от който се възползват чуждестранните компании, но те са малки на фона на реалните инвестиции”, казва Прайз.
Гуверньорът на Bank of England Марк Карни също изрази безпокойство от случващото се около брекзит. По думите му, Великобритания е в изгодна позиция, тъй като страната внася повече стоки, отколкото изнася.
„Великобритания разчита на доброжелателност от страна на непознати във време, в което рисковете около търговията, инвестициите и финансовата фрагментация се увеличават”, посочи банкерът.