На 82-годишна възраст почина саудитският търговец на оръжие Аднан Хашоги, съобщава BBC. Един от най-богатите хора в света през 70-те и 80-те години на миналия век страдаше от Паркинсон.

Богатството на Хашоги се дължи на масивни международни оръжейни сделки. Милиардерът бе познат с разточителния си начин на живот. За неговите партита, често продължаващи с дни, се носят легенди. Освен блясъка обаче, около бизнеса му с оръжие имаше сериозна противоречивост.

В изявление на неговото семейство се посочва, че той е изживял последните си дни, заобиколен от семейството си, деца и внуци.

„АК (Adnan Khashoggi) беше пионер, който постигна международно признание в една златна ера чрез необикновени бизнес постижения и популярна щедрост. Нашият баща разбираше изкуството на това да събира хората повече от всеки друг”, пише в изявлението.

„Той комбинираше търговска проницателност с ненадмината лоялност към своята страна - кралство Саудитска Арабия. Той работеше винаги воден от интересите на своята страна”, пише семейството му.

Най-популярните му дейности са през 60-те и 70-те на миналия век, когато ръководи оръжейни сделки между американски компании и Саудитска Арабия. Тогава той работи с Lockheed Corporation, сега известна като Lockheed Martin.

По-късно Хашоги представлява Франция в нейното състезание с Великобритания за сделката al-Yamamah със Саудитска Арабия на стойност 20 млрд. долара по линията оръжия срещу петрол, която е активна и до днес.

Естеството на неговия бизнес винаги е било съпровождано от противоречия, като през 1987 г. той се поява на корицата на списание Time под заглавие: „Тези сенчести оръжейни търговци: Елитният живот на Аднан Хашоги и неговите бляскави сделки”.

Хашоги е бил в швейцарски затвор през 80-те години. Докато е бил в затвора, има данни, че е хапвал гурме, доставяно му от хотела Schweizerhof, съпротивлявайки се на опитите да бъде екстрадиран в САЩ, където да бъде съден по обвинения, че е помагал за прикриването на авоари на бившия филипински президент Фердинанд Маркос и неговата жена Имелда.

По-късно обвиненията биват свалени и той, както и Маркос, са напълно оправдани.

Една от най-големите яхти в света по онова време е била собственост на Хашоги. Става дума за 86-метровата Набила, която се поява във филма от 1983 г. „Джеймс Бонд: Никога не казва никога”.

Когато неговата бизнес империя започва да изпитва затруднения, той дава яхтата на султана на Бруней, който я продава на Доналд Тръмп, сега президент на САЩ. Смята се, че сумата по сделката е била в размер на 29 млн. долара.

През 1997 г. парижки съд нарежда на Хашоги да плати глоба в размер на 1.6 млн. долара за контрабанда на 37 картини от Франция, извършена през 1986 г. Хошоги е пренесъл в САЩ произведенията на изкуството чрез частния си самолет.

През 1998 г. казиното в лондонския хотел Ritz урежда извънсъдебно претенцията си към Хашоги за дългове от хазарт в размер на 8 млн. паунда.

Бизнесменът, чиято сестра Самира беше омъжена за бившия шеф на Harrods Мохамед Ал Файед, беше чичо на последната любов на принцеса Даяна - Доди Ал Файед.