Финтек компанията TransferWise обяви печалба за трета поредна година, което е рядко срещано постижение в индустрия, изпълнена със стартъп компании, които изпитват затрудния дори да излязат на нулата.

Базираната в Лондон компания обяви днес, че нетната й печалба след данъци за финансовата година до март 2019 г. се е повишила до 10.3 млн. паунда (12.8 млн. долара), което представлява ръст от 66% на годишна база. Приходите на компанията нарастват с около 53%, до 179 млн. паунда (223 млн. долара).

TransferWise, която наскоро беше оценена на 3.5 млрд. долара, разтърси индустрията на партичните преводи с онлайн платформа, която позволява на хората да изпращат пари в чужбина, като това им струва много по-малко, в сравнение със същата услуга, предлагана от банките и компании, като Western Union и MoneyGram.

Компанията е основана през 2011 г. от естонците Таавет Хинрикус и Кристо Каарман, които имали за цел да направят таксите за обмяна на валута по-прозрачни.

Каарман, който е главен изпълнителен директор на TransferWise, казва, че компанията е част от “рядък вид еднорози”, които са успели да създадат печеливш бизнес.

“Това наистина е рядкост, но е много важно за нас вътре в компанията,” казва Каарман пред CNBC. “Наистина знаем дали един продукт действа, когато се справя сам и няма нужда от допълнители средства, които да го подкрепят.”

Много други финтек еднорози - или компании, оценявани на над 1 млрд. долара, досега не успяват да отчетат годишна печалба. Загубите на Monzo се увеличават до 47.2 млн. паунда (58.9 млн. долара) за финансовата година, приключила през февруари 2019 г., докато Revolut през миналата година обяви 14.8 млн. паунда (18.4 млн. долара) загуба за 2017 г.

Как една грешка създаде бизнес за 1.5 млрд. долара?Докато се обвинявал, че е

Зад TransferWise стоят редица популярни инвеститори, в това число британският милиардер Ричард Брансън, компанията за рисков капитал от Силициевата долина Andreessen Horowitz и Valar Ventures - фондът, основан от Питър Тийл.

Компанията, която сега се оценява на 3.5 млрд. долара след вторичната продажба на акции за 292 млн. долара, е една от най-скъпите във финтек индустрията в Европа.

От компанията твърдят, че имат 6 милиона клиенти в световен мащаб и обработват трансакции на стойност 4 млрд. паунда (4.99 млрд. долара) всеки месец. През последните години компанията добави и нови услуги в платформата си, в това число дебитна карта в множество валути и обмен на валути за компании.

Според TransferWise клиентите й държат над 1 млрд. паунда (1.25 млрд. долара) в предлаганите сметки в различни валути, а компанията подписва договори с по 10 000 фирми на месеца. Тя също така има сделки с банки, сред които френската Groupe BPCE, както и с финтек конкурентите Monzo и N26, които интегрираха софтуера на TransferWise в своите платформи.

По-рано през годината компанията откри нов офис в Брюксел и обяви, че ще кандидатства за лиценз за парични трансфери, за да може да продължи да развива дейност в ЕС в случай на брекзит без сделка.

Каарман казва, че TransferWise се подготвя за брекзит и по други начини, като например позволява на европейските си служители, които работят във Великобритания, да кандидатстват за оставане в страната през приложение, което в момента е налично само за устройства с Android.

Компанията има 1 700 служители в световен мащаб и планира да наеме още 750 души през следващата година.