Три от десетте най-големи технологични първични публични предлагания (IPO) в САЩ, от гледна точка на набраните средства, са се осъществили през настоящата година, пише CNBC.

Две от тях се листваха на борсата през миналата седмица, а Snowflake дебютира на борсата в Ню Йорк през септември.

Airbnb и DoorDash, както и Snowflake преди това, набраха по над 3 млрд. долара и днес се оценяват на между 55 и 100 млрд. долара, което ги нарежда сред 30-те най-скъпи щатски технологични компании.

Преди листванията на борсата те бяха оценени на суми, които са в пъти по-ниски, привличайки средства на суверенни фондове, стратегически инвеститори и фондове за дялови инвестиции.

И ако си мислите, че годината е към своя край – не бързайте толкова. До края на 2020 г. можем да станем свидетели на поне още 1-2 първични публични предлагания, които да бъдат оценени на над 1 млрд. долара.

Това са компанията за онлайн търговия Wish, както и гейминг лидерът Roblox. Тук обаче е важен таймингът, тъй като последната може да се листва и през първите дни на 2021 г.

През следващата година ще станем свидетели и на публичните предлагания на още поне няколко подобни компании, включително UiPath и Databricks.

Ако разширим времевия хоризонт и направим справка за последните две години, ще забележим, че още две компании са в топ 10 – Uber и Lyft. Те набраха съоветно 8.1 и 2.6 млрд. долара, което им отрежда втора и осма позиция в класацията.

Robinhood ще търси оценка от над 20 млрд. долара, листва се през 2021 г.Компанията, която е базирана в Калифорния, е основана през 2013 г. от Байджу Бат и Владимир Тенев. Българският предприемач официално вече е милиардер, ако се смята участието му в платформата за търговия.

Коя е щатската компания, набрала най-много свеж ресурс при листването си на борсата?

Отговорът на този въпрос е Facebook, като социалната мрежа е и единствената, набрала над 10 млрд. долара от инвеститорите.

През май 2012 г. Facebook набра сумата от 16 млрд. долара, която и до днес не е надмината от друга щатска технологична компания.

Третата позиция и до днес се държи от Agere Systems, която дълго време заемаше челното място.

Компанията набра 4.1 млрд. долара през март 2001 г. и е следвана от Snap, която се листва през 2017 г. Популярната сред тийнеджърите социална мрежа успя да събере 3.9 млрд. долара от инвеститорите.

В топ 10 са още Altice и Twitter, чиито листвания им осигуриха 2.2 и 2.1 млрд. долара свеж ресурс.