Трус в Goldman Sachs: Ще напусне ли поста си президентът Дейвид Соломон
Президентът на Goldman Sachs Дейвид Соломон е подложен на остри критики, а имиджът му е сериозно разклатен в последно време.
Главният изпълнителен директор на банката, който скоро ще отбележи пет години на върха, е обвиняван в лошо ръководство и способността му да управлява ефективно компанията е поставена под въпрос, пише CNN.
Липсата на сътрудничество с другите ръководители, акцентът върху завръщането в офиса на служителите и неотдавнашният провал на Marcus, потребителския продукт за онлайн банкиране на Goldman Sachs, накараха колегите му открито да поставят под въпрос бъдещето му в компанията.
На този фон, макар че акциите на Goldman Sachs са се понижили с повече от 5% тази година, те все още бележат ръст с около 40%, откакто Соломон пое поста през 2018 г.
Financial Times съобщи в събота, че бордът на директорите продължава да подкрепя главния изпълнителен директор, но ще обсъди вътрешното несъгласие и медийните атаки следващия месец.
Goldman Sachs не отговори на запитванията за коментар от CNN.
В търсене на отговор какво се случва в банката, медията разговаря с Джефри Зоненфелд, който ръководи Института за лидерство на изпълнителните директори към Йейлското училище по мениджмънт, образователен и изследователски институт с нестопанска цел, фокусиран върху лидерството на изпълнителните директори и корпоративното управление.
„Има няколко причини, поради които всичко това се случва точно сега. Една от тях е, че неотдавна преживяхме епоха на възхваляване на главните изпълнителни директори, а сега махалото се върна обратно и бързо ги очерняме.
При главните изпълнителни директори фокусът е върху краткосрочните резултати, а не върху дългосрочната промяна. Но ако погледнете петгодишния период на Дейвид Соломон, компанията е нараснала с над 50 % по почти всички показатели за ефективност“, обяснява той.
„В Goldman Sachs също така съществува дългогодишна хибридна култура, която е доста необичайна. Това е една от най-старите и с най-дълго партньорство компании в историята на САЩ. Много от хората, които все още работят там, са израснали в култура на партньорство, култура на много добро сътрудничество. Но сега те са публична компания и трябва да вземат решения в по-кратки срокове. Така че имат това културно объркване“, допълва Зоненфелд.
За провалът на Marcus той смята, че се дължи на сегашната среда на лихвените проценти, която никой не е очаквал да настъпи.
„Иновативните компании правят грешки. Едно от най-големите придобивания в историята на Microsoft, поне най-известното, беше закупуването на Nokia, след което призна загуба от 7,8 млрд. долара и прекрати дейността си в областта на мобилните телефони. Въпреки това Microsoft се справи добре.“, обяснява експертът.
„Тези компании се учат от някои от грешките, които правят. Всеки виновативен лидер е допускал грешки. В случая с Marcus, Соломон е наследил идеята и е трябвало да я препозиционира в различна икономическа среда. Мисля, че част от недоволството е разбираемо, но това не е токсична грешка“.
Според Зоненфелд, Дейвид Соломон не играе като дипломат, той е много прозрачен, болезнено честен, а на подобен висок пост в държавно или частно предприятие наистина трябва да бъдеш малко по-предпазлив. „Мисля, че би могло да има известно приспособяване в стила му, което не би навредило“, допълва той.