TSMC, най-големият производител на чипове в света, отчете спад на печалбата за второто тримесечие, тъй като търсенето на потребителска електроника продължава да спада.

Резултатите на Тайванската компания за производство на полупроводници все пак са по-добри от пазарните очаквания.

Приходите на TSMC са 480,84 милиарда нови тайвански долара ($15,68 милиарда), срещу очаквани от анализаторите NT$478,83 млрд. по данни на Refinitiv.

Нетната печалба е NT$181,8 млрд. спрямо очакваните NT$172,55 млрд.

TSMC съобщи, че приходите са спаднали с 10% спрямо предходната година до NT$480,84 милиарда, докато нетната печалба е спаднала с 23,3% спрямо предходната година до NT$181,8 милиарда. По-рано компанията прогнозира приходи за второто тримесечие между 15,2 и 16 милиарда долара.

TSMC поясни, че бизнесът е бил повлиян от макроикономически насрещни ветрове, „които са намалили търсенето на крайния пазар“, както и заради натрупаните запаси.

Това е първият тримесечен спад на нетната печалба на компанията от второто тримесечие на 2019 г., посочва CNBC.

TSMC прогнозира приходи за третото тримесечие между 16,7 и 17,5 милиарда долара.

„Преминавайки към третото тримесечие на 2023 г., очакваме нашият бизнес да бъде подкрепен от силното нарастване на нашите 3-нанометърни технологии“, каза Уендъл Хуанг, финансов директор на TSMC.

Философският въпрос за ЕС и как TSMC стана основното оръжие на ТайванТайпе обвърза инвестициите на производителя на чипове в страни от блока с разширяване на връзките между двете страни

TSMC е водещият производител на най-модерните процесори в света, включително чиповете в най-новите iPhone, iPad и Mac. Много е вероятно следващият процесор на Apple за нейния iPhone да бъде базиран на 3-нанометрова технология. Apple обикновено пуска най-новия си iPhone през септември, така че вероятно ще поръча чипове от TSMC през третото тримесечие, коментира CNBC .

Въпреки това многократното предупреждение на компанията за „корекция на запасите“ вероятно ще продължи да тежи върху приходите.

Глобалното търсене на потребителска електроника нарасна рязко по време на Covid-19, което стимулира производителите на смартфони и компютри да трупат чипове. Сега тези компании се борят с излишните запаси, тъй като потребителите намаляват покупките на тези стоки поради нарастващата инфлация. Това доведе до спад в цените на чиповете.

Слаба 2022 за пазара на смартфони, мрачни перспективи и за 2023Въпреки че Apple успява да излезе на първото място през Q4 2022 с рекорден дял, Samsung оглавява класацията на производителите за цялата година

През май най-големият клиент на TSMC Apple отчете спад на общите продажби за второ поредно тримесечие, припомня още CNBC.

Глобалният пазар на смартфони се срина с 11% през второто тримесечие в сравнение с година по-рано, според доклад, публикуван във вторник от доставчика на данни Canalys. Компанията обаче добави, че има признаци, сочещи към възстановяване на пазара на смартфони след шест последователни тримесечия на спад от 2022 г. насам. Според Canalys запасите от смартфони започват да се изчистват, тъй като доставчиците приоритизират намаляването на инвентара на стари модели, за да направят място за пускане на нови.