След близо 27 години на пазара, един от най-емблематичните продукти на Microsoft остава в историята.

Internet Explorer 11 вече е несъвместим с продуктите на Microsoft, обяви компанията в своя блог, цитирана от CNN.

Решението идва повече от година, след като Microsoft за първи път обяви намерението си да премахне IE от групата на своите продукти.

"Пенсионирането" на браузъра беше планирано от години. През август 2020 г. приложението на компанията за видеоразговори Teams спря да работи с Internet Explorer, а Microsoft Office не поддържа IE от средата на лятото на 2021 г.

През следващите няколко месеца потребителите, които щракнат върху иконата на IE, ще бъдат пренасочвани към Microsoft Edge - актуалният инструмент на компанията за сърфиране в мрежата, който може да работи в т. нар. "IE режим".

Той позволява на потребителите да имат достъп до по-стари уебсайтове, базирани на Internet Explorer и приложения от Edge. В бъдеще Microsoft планира да пусне актуализация на Windows, която ще премахне всички икони на IE от устройствата.

„Мрежата се е развила, както и браузърите. Постепенните подобрения на Internet Explorer не можеха да съответстват на общото развитие в мрежата като цяло, така че започнахме на чисто“, казва генералният мениджър на Microsoft Edge Enterprise Шон Линдерсей

Изтеглянето на IE засяга всички поддържани в момента версии на операционната система на Microsoft - Windows 10 Home, Pro, Enterprise, Edu и IoT.

Какво и как крадат пиратите на XXI в.? Изобретателни и находчиви, мошениците намират път към личните данни по всевъзможни начини

Някога Internet Explorer беше най-популярният уеб браузър, но в продължение на почти две десетилетия се намира в устойчив низходящ тренд. След като дебютира през 1995 г. като част от Windows 95 и веднага се превърна в хит, браузърът се радваше на виртуален монопол в началото на новия век. В своя пик през 2002 г. Internet Explorer държеше 95% от пазара на браузъри.

Но Microsoft остави IE 6 да не работи в продължение на пет години без нова версия, тласкайки потребителите към други, по-актуални алтернативи. IE скоро стана известен със своите грешки, проблеми със сигурността и ниска скорост на работа, а пазарният му дял падна под прага от 50% през 2010 г.

През първите четири месеца на 2022 г. браузърът държи около 1.8%, по данни на тракера NetMarketShare. Chrome на Google е лидер със 73% дял от пазара.

Миналата година Microsoft каза, че Internet Explorer е бавен, вече не е практичен или съвместим с много съвременни задачи и е далеч по-малко сигурен от съвременните браузъри.