Криптовалутата биткойн вече консумира повече електричество от Швейцария, показва проучване на университета в Кеймбридж, цитирано от BBC.

Учебното заведение е разработило онлайн платформа, която следи консумацията на енерия, необходима за поддържането на блокчейн мрежата на дигиталната валута, и я сравнява с други дейности.

В момента биткойнът използва около 7 гигавата електричество, което се равнява на 0.21% от общата глобална консумация. В някои държави, като Ислания, центровете за т. нар. "копаене" на криптовалути скоро ще изпреварят домакинствата по потребление на ток.

Ако биткойнът беше държава, щеше да се нареди на 42-о място по консумация на енергия. Преди година и половина той заемаше 61-а позиция в тази хипотетична класация, нареждайки се малко след България.

За добиването на биткойна се използват компютри, наречени "копачи", които се свързват с блокчейн структурата на криптовалутата. Те изпълняват проверката на всички трансакции на средства между хората, които купуват или продават биткойн.

В този процес машините решават сложни математически задачи, които изискват голяма производителна мощност.

Тези "пъзели" не са интегрална част от верификацията на биткойн трансферите, но играят ролята на гаранция, че никой не е в състояние да ги манипулира еднолично. Като награда за поддържането на тази система, "миньорите" от време на време получават малки плащания в биткойн.

За да бъдат максимално ефективни и да увеличат своите приходи, много от тях свързват стотици, а понякога и хиляди компютри в една и съща мрежа. Вече съществуват цели "миньорски" паркове, които поглъщат огромни количества електроенергия.

Компютърните системи от този тип на практика работят постоянно. Изследователите от университета в Кеймбридж моделират консумацията на ток от криптовалутата, като взимат предвид средната цена на електричеството (около 5 американски цента за киловатчас) и енергията, необходима за нормалното функциониране на компютрите-копачи по целия свят.

Сумилацията отчита и факта, че не всички машини работят постоянно на пълна мощност и прилага усреднени стойности. По този начин моделът може да изчисли колко електричество използва блокчейн структурата на биктойн във всеки един момент.

Енергийният експерт Алекс де Врай от консултантската компания PwC е на мнение, че не е толкова важно количеството на използваната енергия, колкото нейния въглероден отпечатък върху околната среда. А той варира в различните държави, в зависимост от преобладаващите източници на електроенергия.

Според де Врай биткойнът има сериозен проблем с ефективността, тъй като консумира огромни обеми енергия, а в същото време обработва по по-малко от 100 милиона трансакции на година. За сравнение, традиционната финансова индустрия ежегодно извършва по над 500 милиарда трансакции.

Това означава, че биткойнът потребява повече енергия на трансфер, отколкото всички останали банки по света. Според Алекс де Врай "копаенето" на криптовалути произвежда по над 22 мегатона въглероден диоксид в атмосферата на Земята. Това се равнява на количеството, генерирано от град като Канзас.