Въпреки че пазарът на криптовалути се срина през тази година, а цената на етериум намаля с 80% спрямо края на миналата 2017 г., повечето проекти, набрали финансиране чрез процедури по първично предлагане на дигитални активи (ICO), остават незасегнати от спада на пазара, твърди ново проучване, цитирано от TechCrunch.

Компанията Bitmex, позната с услугите си за търговия на криптовалути, е създала доклада си на база 200 от най-големите ICO процедури. Според проучването, повечето проекти отдавна са преобърнали набраните средства под формата на виртуални валути във фиатни пари.

Докладът не посочва дали това се е случило веднага и дали всички ICO процедури са имали тази съдба, но общата тенденция е, че повечето стартъпи са успели да обърнат набраните криптовалути във фиатна валута преди свиването на пазара да се случи.

Един етериум, по-правилно наричан етер, струваше близо 1 400 долара през януари, което бе и ценови рекорд. Цената на криптовалутата падна през 2018 година до дъно от под 200 долара през септември.

Това надигна притесненията, че редица компании, финансирали се чрез ICO, реално са изпаднали в тежка дупка, тъй като повечето такива процедури стават именно чрез етериум.

Но докладът на Bitmex твърди, че ситуацията не е точно такава. Оказва се, че много стартъпи са успели да обърнат виртуалните си валути в класически парични знаци, като все пак са запазили определен дял етериум в капитала си.

Въпреки че става дума за доклад, който не е задължително да е самата истина, проучването е направено от компания, която има широк поглед над процесите зад кулисите.

Доклад: ЕС е меката на ICO процедурите Стартиращите компании в Европейския съюз набират най-много средства чрез първично публично предлагане на дигитални активи (ICO)


Bitmex посочва, че от всички ICO процедури, които са попаднали в доклада, стартъпите все още държат общо 3.4 млн. етера – с други думи, около ¼ от всички етери, които са били получени под формата на ICO финансиране.

Според Bitmex, разликата между набрания етериум и сумата на понастоящем притежавания такъв е едва 11 млн. долара. Разпределено сред над 200 ICO процедури, това означава, че стартъпите все още разполагат с достатъчно етериум за бъдещи операции, ако цената му скочи.

Проучването изчислява, че етериумът, привлечен чрез ICO, който не е бил обърнат във фиатни пари, възлиза на 93 млн. долара и то при сметка, базирана на настоящата му ниска цена.

Сметките на Bitmex донякъде могат да бъдат поставени под въпрос, тъй като по-рано през тази година компанията EOS осъществи грандиозно ICO, което набра 4 млрд. долара под формата на криптовалути.

Освен че тази процедура добавя сериозна инфлация в изчисленията, EOS продължава през годината да се освобождава от етериум, което прави доста трудно да се проследи цената.

Надува ли се ICO балон?Когато знаменитости започнат масово да рекламират дадена инвестиционна схема, значи спокойно можем да предположим, че става дума за балон


Дори и да махнем ЕOS от сметката, разликата между набраните чрез ICO криптовалути и тези, обърнати във фиатна валута, възлиза на 79 млн. долара, като това се компенсира също и от нереализираните и все още държани по балансите криптовалути за 93 млн. долара.

Въпреки че всякакви официални анализи на тема пазар на криптовалути почти винаги са доста условни, то докладът на Bitmex очертава тенденция, че ICO-ата са направили богати много хора.

Ситуацията към днешна дата е доста по-сложна за всички, искащи да реализират ICO, тъй като цените са по-ниски, доверието също, а регулацията чука на вратата.