Експерт: Всички валути по света ще станат крипто
Всяка една валута по света - от щатския долар до китайския юан, ще има своя собствена дигитална версия под формата на криптовалута.
Това прогнозира изпълнителният директор на финтех компанията Circle Джереми Олер, предава CNBC.
„Нашата визия е, че всички фиатни валути ще се превърнат в криптовалути. На този етап изглежда неизбежно”, казва Олер, който е съосновател на компанията, стартирала дейност през 2013 г.
Circle предлага приложение, създадено на база блокчейн технологията, което позволява изпращане на пари без комисионна.
Компанията има и продукт за инвестиране в криптовалути, като биткойн и етериум, както и платформа за търговия с виртуални валути за институционални инвеститори.
Компанията, оценявана на 3 млрд. долара, е подкрепена от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs и китайския технологичен гигант Baidu. По-рано през тази година Circle осъществи и първото си придобиване, купувайки борсата за криптовалути Poloniex.
Наскоро компанията обяви, че иска да създаде нова виртуална валута, подкрепена от щатския долар – USD Coin. Идеята е ускоряване на трансакциите, реализирани в щатски долари с помощта на блокчейн технологията.
Това би довело до намаляване на волатилността на криптопазара и пресичане на нарасващите трансакционни такси.
Това не е първата идея за валута, която да има стабилизиращ ефект върху пазара чрез покритие във фиатни пари. Най-популярната такава инициатива е криптовалутата tether - виртуална валута, около която има доста вълнения, тъй като редица критици смятат, че създаването й е било единствено с цел подкрепяне на цената на биткойня през миналата година.
По думите на Олер, криптовалутата, подкрепена от щатския долар, ще бъде изграден на база платформа на име CENTRE, за която Circle се надяват, че ще обедини и други компании и финансови институции.
Целта на USD Coin е да вкара комерсиалните финансови процеси в света на криптовалутите и блокчейн технологията, посова Олер.
Според него, изграждането на виртуални валути с подкрепа от фиатните си събратя ще бъде крайъгълен камък в създаването на глобална дигитална икономика.
Circle планира в бъдеще да създаде подобни виртуални валути, но на база еврото и британския паунд.
Критиката
Критиците на биткойн и другите виртуални валути посочват, че хората инвестират в тях с чисто спекулативни цели.
Регулаторите в Китай и Южна Корея се опитват да задушат спекулативния характер на пазара, като и двете страни забраниха набирането на средства чрез първично предлагане на дигитални активи (ICO) през миналата година.
Един от най-големите скептици по темата - изпълнителният директор на J.P. Morgan Джейми Димон, критикува високата волатилност на биткойна, който в края на миналата година достигна цена от близо 20 хил. долара, наричайки го „измама”.
Поддръжниците на технологията обаче отвръщат, че тя има потенциал да промени финансовите услуги. Децентрализираният характер на блокчейн технологията означава, че тя може да се приложи из целия свят по лесен и евтин начин.
Въпреки големия потенциал, биткойнът вече среща някои технически препятствия. Таксите за трансакции скочиха неимоверно много, което провокира експертите да заговорят за проблеми с постигането на мащаб.
Проблемът предизвика няколко разцепления (hard fork) през миналата година, които представляваха отделяне на нова блокчейн система от оригиналната. В резултат на това се появиха алтернативни криптовалути, като Биткойн Кеш и Биткойн Голд.
Някои експерти пък започнаха да говорят за така наречената Lightning Network. Този технологичен ъпдейт на мрежата на биткойн ще даде възможност на потребителите да нареждат множество трансакции извън блокчейн технологията зад биткойн. Системната ще работи като втори слой на оригиналната.