PayPal обяви, че ще прекрати участието си в проекта Libra.

Така американската компания за онлайн разплащания е първата, която официално се оттегля от консорциума, управляващ дигиталната валута на Facebook, съобщава BBC.

Засега от PayPal не споделят подробности за причините, които са ги накарали да вземат това решение.

Създаването на Libra и нейният дигитален портфейл Calibra беше обявено през юни тази година, но впоследствие криптовалутата на Facebook беше подложена на сериозни критики от страна на регулаторните институции.

Франция и Германия заявиха, че ще направят всичко възможно да блокират разпространението ѝ в Европа.

От PayPal твърдят, че ще продължат да подкрепят развитието на Libra, но вече няма да са част от Libra Association. Американската компания беше сред 28-те осователи на организацията, която има за цел да положи основите на новата дигитална валута. Сред тях личат имената на Visa, Mastercard, Uber, eBay, Spotify, Vodafone и др.

След оттеглянето на PayPal от асоциацията заявиха, че от самото начало са били наясно, че "преструктурирането на световната финансова система ще бъде трудно".

"Отдадеността на тази кауза е по-важна за нас от всичко останало. И ако някой не е готов да положи тези усилия, по-добре да го заяви сега", се казва още в изявлението на Libra Association.

По време на представянето на криптовалутата през лятото изпълнителният директор на Facebook Марк Закърбърг заяви, че потребителите ще могат да извършват плащания с Libra в приложенията на социалната мрежа, както и в чат платформата WhatsApp.

Партньорите на компанията също ще имат възможност да приемат разплащания в криптовалутата.

От Facebook твърдят, че дигиталната парична единица ще се управлява от независим орган и ще бъде обезпечена с реални активи. По думите на Закърбърг плащането с нея ще бъде толкова лесно, колкото и изпращането на обикновено текстово събощение.

Критиците на проекта обаче са загрижени за това как ще бъдат защитени личните данни и финансовите средства на потребителите, както и за потенциалната волатилност на бъдещата парична единица.

На срещата си през юли шефовете на централните банки на държавите от Г7 категорично заявиха, че няма да допуснат разпространението на Libra, преди да са сигурни, че тя отговаря на всички регулаторни изисквания.

Дори и американският президент Доналд Тръмп написа в своя профил в Twitter, че "не е фен" на новата криптовалута.

Очаква се първото официално заседание на членовете на Libra Association да се проведе на 14 октомври. По-рано този месец обаче The Wall Street Journal съобщи, че има и други компании, които са склонни да преосмислят участието си в проекта за създаване на новата криптовалута на Facebook.

Според изданието сред тях са картовите оператори Visa и Mastercard.

Основната причина за това е нежеланието им да попадат във фокуса на регулаторите.