Криптовалутите са следващата стъпка във финансовата еволюция. Бивайки първата децентрализирана дигитална валута, която работи без централна банка и администратор, биткойнът е истински пробив - както по отношение на търговската общност, така и при алокирането на активи.

Онлайн търговията с валути, стана по-добра… Ще бъде ли заменено обаче традиционното инвестиране?

Биткойнът vs. инвестирането в злато

Хората харесват златото. То е традиционен актив „на сигурност” от векове насам. Ето защо основна част от инвестициите към благородни метали се правят именно към този метал. Времената на „треска за злато” обаче отдавна са в историята.

Златото и инвестициите в жълтия метал не бива да се приемат от трейдърите като схема за „бързо забогатяване”. И все пак, златото продължава да изглежда като дългосрочна инвестиция.

Налице са доказателства за работещи златни мини от 200 000 години преди Христос. Древните цивилизации са започнали да търгуват злато около 600 г. преди Христос, като златото все още се ползва за размяна от брокери и ентусиазирани трейдъри.

В допълнение, трябва да подчертаем, че флуктоациите при златото са далеч по-малки, в сравнение с останалите инвестиционни суровини, включително и биткойна.

Може също така да се приеме, че златото може да се възстанови. Щатският долар е в негативна корелация със златото и неговата слабост напоследък определено се отразява благоприятно върху цената на суровината. В допълнение, разходите за добиване на злато се очаква да се повишат значително и това да направи много от мините нерентабилни.

Ако това се случи, то е напълно възможно предлагането на метала в близко бъдеще да намалее сериозно, както и запасите от злато.

Златото допринася за около 1-2% от пазарната активност. В добавка, повишение на инфлацията може да повиши и цената на златото. Съотношението дълг-към-БВП в Западния свят продължава да нараства, което е признак за по-нататъшно парично предлагане. Това е позитивно за цените на благородните метали, като златото.

Биткойнът има ограничено предлагане, но има и съществена разлика, в сравнение с останалите инвестиционни алтернативи. За пръв път в историята има актив, който не се контролира напълно и от някого, като правителство или банка.

Биткойнът обаче едва ли ще замести напълно златото като инвестиционен актив, защото мащабите на криптовалутата все още не са в размерите на златото. Биткойнът трябва тепърва да се наложи на общия пазар с факта, че има „универсален” статут и може да бъде използван като легитимна валута.

Инвестиционна стратегия, свързана с биткойна

В момента наблюдаваме ирационално поведение на пазарите на криптовалути. Хората смятат, че бъдещето им пренадлежи, но ситуацията доста ми напомня на случилото се по време на „дотком балона”, или „технологичния балон”. А този балон може да „се спука” и то да се „спука по лош начин”.

Биткойнът е най-популярната криптовалута. Хората насочват своите средства към нея, смятайки, че тя няма никога да поевтинее, в среда на липса на централна банка, която да я регулира. В един момент обаче тя ще трябва да поевтинее, защото на хората, които я ползват за плащане, не е особено удобно да плащат за евтини стоки с части от биткойна.

Ако един биткойн струва 14 400 долара и искате да платите стока или услуга на стойност 100 долара, например за да платите на водопроводчик, това ще означава минимална част от биткойна. Така че ако цената на биткойна поскъпне до нелепи стойности, то ще се наложи:

  • Да се създаде допълнително предлагане;
  • Да се девалвира цената, ако се повиши прекомерно;
  • Да се предложи алтернатива, ако няма възможност да се плащат по-малки суми.
  • И още нещо, което да имате в предвид: ако цената на биткойна се повиши прекомерно през тази и следващата година. Биткойнът може да се срине по-късно, заедно с недвижимите имоти. Историята сочи, че обикновено всички рискови активи „гръмват” едновременно. За пример, можете да погледнете към последната финансова криза от 2008 г.

    Когато кредити започват да намаляват, това на практика ограничава паричното предлагане, а цените на финансовите активи се обезценяват.

    Искате да научите още относно биткойна? Повишете вашите знания със статията „Какво е биткойнът?”.

    Фючърси на биткойн

    Въвеждането на фючърси върху биткойна беше много позитивно за виртуалната валута. Според повечето банки, инвестицията в биткойн, като цяло, е лоша инвестиция, защото става въпрос за един изключително нерегулиран актив, който се определя като ужасно „рисков” от банковите експерти.

    Според някои участници на пазара обаче, отношението на банките към криптовалутите е тенденциозно, защото те могат да засегнат техния бизнес, като направят транзакциите от потребител-до-потребител по-бързи, по-лесни и без нуждата от трета страна, в лицето на посредник.

    Представянето на фючърси върху биткойна на практика беше крачка на биткойна към регулирането, което всъщност намалява рисковия профил на биткойна.

    От фундаментална гледна точка, когато се мисли върху приноса на биткойна върху обществото и предвид на потенциалната функция на криптовалутата за съхранение на стойността и факта, че биткойнът предоставя прозрачна система и услуга за разплащане, то стойността на биткойна е възможно да достигне до ниво от 70 000 долара за биткойн, което да го отведе до пазарна капитализация от над 1 трилион долара.

    Това обаче все още би било само част от пазара на златото, който се оценява на около 7 трилиона долара. Имайте предвид, че биткойнът, за разлика от златото, е много по-лесен за извършване на транзакции.

    В допълнение, техническият анализ сочи, че биткойнът може да поскъпне до 70 000 долара за биткойн, колкото и лудо да звучи това. Използването на фючърсите би следвало да доведат до по-голяма ликвидност за криптовалутата и да я направи по-слабо волатилна.

    Други инвестиционни рискове, свързани с биткойна

    Основният риск пред биткойна е да има усилия от страна на правителствата по света, при това синхронизирани, за да спрат технологията. Това – поради две причини.

    От една страна, биткойнът може да конкурира техните собствени национални валути, което да прави въвеждането на единна монетарна политика много по-трудно. От друга страна, биткойнът се използва от „сенчестата икономика” поради трудната му проследяемост.

    От друга страна, банките, които разполагат с достатъчно средства, могат да решат да купят биткойна, за да предпазят личните си банкови проходи, които са изложени на риск вследствие на тази технология.

    Съгласно теорията за конспирациите, може дори да е възможно банките и правителствата да ползват услугите на хакери, за да отстранят тази технология. Хакерските атаки са един от основните рискове, свързани със сигурността на биткойна и останалите криптовалути.

    Предвид на факта, че централните банки печатат все повече и повече пари, обезценката на традиционните валути с времето е неизбежна. От друга страна, това печатане на пари заплашва балансите на централните банки.

    Ключовият фактор, свързан с излизането на биткойна под формата на фючърси на CME, е, че сега инвеститорите могат да хеджират своите експозиции, така че вече нямат никаква причина да избягват биткойна. През следващите дни ще стане ясно колко точно голям е интересът на институционалните инвеститори.

    Ако те могат да се хеджират, много е вероятно да влязат в криптовалутата. Помните ли технологичния балон? Консервативните фондове бяха принудени да инвестират в рискови технологични акции, защото техните резултати изглеждаха много слаби, когато биваха сравнявани с резултатите на технологичните фондове. Същото може да се случи и при криптовалутите.

    Фондовете, които отчитат двуцифрени доходности, защото са инвестирали минимални средства в криптовалути, могат да привлекат интереса на инвеститорите и да накарат другите да ги последват, за да не изпуснат тренда.

    Сигурен ли биткойнът?

    Твърди се, че биткойнът не може да бъде хакнат, манипулиран или променян. Въпреки това обаче, криптоборсите и виртуалните портфейли, където обикновено инвеститорите държат закупените биткойни, са точно толкова уязвими, колкото онлайн банковите сметки. Ако държите биткойните си на подобни места, можете лесно да се превърнете в цел за хакерите.

    Предвид на факта, че биткойнът не съществува физически, а се съхранява в дигитален портфейл, подсигурен с дигитални ключове, инвеститорите трябва да са сигурни, че съхраняват паролите си, които потвърждават собствеността им върху криптовалутата на сигурно място. Добре е винаги да държите личните си компютри с ъпдейтнати антивирусни системи.

    Джеймс Хил, софтуерне разработчик в Scott Logic consultancy, потвърждава, че алгоритъмът на блокчейн технологията, залегнал в основата на криптовалутите, е силен и сигурен. Той потвърждава още, че рисковете за инвеститорите идват по направление на загуба на техните дигитални ключове и пароли.

    Как да търгувате биткойн:

    Трейдърите са ме питали много пъти:

  • Къде да търгуваме с биткойн;
  • Как да търгуваме с биткойн;
  • Можем ли да печелим от търговията с биткойн;
  • Възможна ли е търговията с биткойн на forex;
  • Как да търгуваме биткойн на платформата mt4.
  • Златото може да минава през революционна фаза, в която биткойнът и останалите криптовалути да го конкурират като средство за изключване на риска и съхранение на стойността. Тези нагласи сред инвеститорите в известна степен инициираха известно понижение в търсенето на злато.

    В допълнение, налице е опасност Фед да прибегне до повишение на лихвите в САЩ, което допълнително да отслаби търсенето на благородния метал.

    Поради посочените до тук причини и предвид на високия потенциал пред криптовалутите, правилното, според мен, нещо е на практика да се ТЪРГУВА биткойнът спрямо останалите основни валути, като например под формата на CFD-та, като BTC/USD CFD, предлагани от Admiral Markets.

    Предвид на несигурността, заобикаляща биткойна като актив, то може би е по-добра идея да се възползвате от ежедневната промяна в цената му. Казано по друг начин, когато става въпрос за биткойн, традиционната стратегия „купи и дръж” все още изглежда твърде несигурна.

    Подходящи стратегии при търговията с биткойна могат да са дейтрейдинг стратегията и стратегията за интраседмична търговия и/или скалпиране. Можете да се възползвате от това да гледате нашите професионални уебинари и да задавате своите въпроси във връзка с нещата, които ви интересуват в търговията.

    Погледнете например тази графика:

    Източник: BTC/USD дневна графика, Mar-Nov 2017, Admiral Markets MT4

    Обикновено има ценови цикъл при всеки актив и финансов инструмент. Отличаваме четири основни цикъла в движението на активите.

  • Акумулация
  • Повишение
  • Дистрибуция
  • Понижение
  • В зависимост от пазара, финансовите активи минават през подобни фази. Пазарите са циклични, те се повишават и понижават, намират своите пикове и дъна, когато пазарният цикъл е завършен и започва нов.

    Много от инвеститорите не разпознават или забравят за цикличността на пазара. В допълнение, инвеститорите често не осъзнават кога е настъпил края на една фаза. Не забравяйте, че е почти невъзможно да уцелите върха или дъното за един актив. Да разбирате как функционара пазарът обаче е ключово, за да извлечете максимална полза и доходност от пазара.

    Като използвате нашите графики, вие ще можете да се облагодетелствате от движенията на CFD-та BTC/USD, както в посока нагоре, така и надолу. Може също така да изберете да инвестирате в биткойна в моменти на слабост, като гледате седмични или дори месечни графики.

    Използвайки предлагания ливъридж по разумен начин, това може да ви позволи да реализирате и по-висока възвръщаемост, отколкото ако просто си купите биткойн. Не забравяйте обаче, че ливъриджът увеличава не само размера на вашите печалби, но и на загубите.

    Заключение

    Трябва ли биткойнът да се превърне във форма на валута? Подобно на всички технологии, нещо по-добро може да се появи в бъдеще и ако това се случи, то стойността на биткойна може да се понижи, при това забележително бързо.

    За разлика от традиционните валути, биткойнът не е свързан с лихвените нива, поради което, в условията на нормализиране на лихвената политика и повишението на лихвите, на него не е добре да се гледа като на дългосрочно средство за съхранение на стойността. Или пък като на средство, което ще подсигури старините ви.

    Макар биткойнът да е представлява иновация и дори еволюция, като виртуална разплащателна система, все още има много проблеми, свързани със сигурността и стабилността му, преди потребителите да го приемат и използват като метод за разплащане. И докато ние смятаме, че биткойнът може постепенно да се превърне в стабилна инвестиция, той не бива да преминава стабилността и сигурността на златото като инвестиционна суровина.

    Ние ви предлагаме да започнете с малка инвестиция, примерно минимална част от вашия капитал, в размер на 0.1%, за да видите как работи биткойнът и как се търгува с него.

    Ако ще търгувате със CFD-та на BTC/USD – или CFD-та на злато, ви предлагаме да погледнете по-подробно съпътстващите търговията рискове, които можете да срещнете по пътя си.

    Ето защо винаги е добре първо да опитате търговията без риск от загуба на реален капитал – с безплатна демо сметка от Admiral Markets.

    Успешна търговия,

    Ненад Керкез

    Предупреждение за риск: Миналите резултати не са непременно показателни за бъдещите резултати. Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Има вероятност да претърпите загуба равна на или по-голяма от цялата ви инвестиция. Следователно не трябва да инвестиране или да рискувате пари, които не може да си позволите да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате всички рискове. Преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd, моля запознайте се с рисковете, свързани с търговията.