През 2021 г. полицейското управление на Ню Йорк (NYPD) отмени планираното внедряване на кучето-робот Spot, известно още като Digidog, след силна обществена реакция.

Сега обаче настоящият кмет на Ню Йорк по въпросите на реда и сигурността Ерик Адамс връща на въоръжение машината за използване в "опасни ситуации", съобщава The New York Times.

"Digidog напусна изолатора", заявява Адамс по време на пресконференция на Таймс Скуеър.

Нюйоркската полиция ще придобие два от роботите за 750 000 долара и ще ги използва само при заложнически и други критични ситуации.

"Технологията е тук, не можем да се страхуваме от нея", казва Адамс. "Няколко шумни групи се противопоставиха на това и ние направихме крачка назад, но аз не действам така. Аз действам, като гледам какво е най-добро за града."

Spot/Digidog е създаден от Boston Dynamics на Hyundai и е предназначен да се използва в опасни ситуации като охрана и инспекции в зони с повишен риск. Той е тестван и за участие в бойни действия от френската армия, предимно за разузнаване.

По време на предишното си дежурство в полицията на Ню Йорк униформените използват Spot, например, за събирането на информация за въоръжен мъж, барикадирал се в сграда. В друг случай той влиза в употреба при нахлуване в жилище, също за да даде на полицаите поглед към вътрешността на къщата преди старта на операцията.

Роботите-убийци стават реалност, засега в Сан ФранцискоМестната полиция ще може да използва роботизирана помощ в „изключително редки случаи“
Но критиците на използването на кучето-робот са категорични, че то може да бъде употребено за нерегламентирано наблюдение и престъпления срещу правото на неприкосновеност на личния живот. Затова и тогавашният кмет Бил де Блазио решава да отмени договора за наем на Spot, който е на стойност 94 000 долара. "Това е страховито, отблъскващо и изпраща погрешно послание към нюйоркчани", заявява по това време говорител на градската управа.

Заедно с Digidog полицията на Ню Йорк е обявила и тестването на два други вида технологии за сигурност и наблюдение. Guardian HX на StarChase изстрелва GPS тракери за проследяване на превозни средства от ръчна или монтирана в автомобил пускова установка. Това позволява на служителите на реда да откриват преследваните, без да е необходимо да ги преследват.

Другата технология е K5 ASR на Knightscope - "напълно автономен робот за охрана на открито", който полицията на Ню Йорк също иска да използва за събиране на разузнавателна информация.

"Това е началото на поредица от внедрявания, които ще направим, за да покажем как обществената безопасност се е трансформирала", казва Адамс на пресконференцията.

Този ход е остро критикуван от Албърт Фокс Кан от правозащитната организация Surveillance Technology Oversight Project, който е категоричен: "Нюйоркската полиция превръща лошата научна фантастика в ужасна полицейска дейност. Ню Йорк заслужава истинска безопасност, а не фалшификати на Робокоп".