Според ново проучване на изследователи от Оксфордския университет, резултатите от което бяха публикувани тази седмица, видеоигрите могат да оказват положително влияние върху психическото здраве на човек.

Времето на провеждане на проучването изглежда особено подходящо, предвид бума в продажбите на видеоигри в резултат на пандемията.

То също така е плод на рядко срещано сътрудничество между експериментатори и индустрията на видеоигрите, която в миналото е отказвала да участва заедно с независим екип от изследователи.

Екипът от Оксфорд е успял да използва реалните данни от изиграното време на двете игри, използвани в проучването, и да ги комбинира с психологически въпросници за участниците на възраст над 18 години.

Използваните в проучването игри са били новата Animal Crossing и Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville.

Използвайки този процес, изследователите са научили, че хората, които играли повече на игрите, са заявили, че са в по-добро "благосъстояние" от тези, които не са играли.

Изследователите казват, че преди началото на проекта били изненадани, че компаниите за игри не разполагат с повече данни за хората, които играят на техните игри, както и от това колко малко информация има за евентуалните плюсове и минуси от това да се играе на видеоигри.

Най-голямата компания за игри, за която може би не сте чувалиАндрю Дей знае от личен опит колко пристрастяващи могат да бъдат компютърните игри

Според The Guardian от екипа казват, че новото проучване “показва, че ако някой играе по 4 часа Animal Crossing на ден, е много по-щастливо човешко същество, но това е интересно единствено защото всички предишни проучвания са били направени много лошо.”

Те смятат, че с допълнителни проучвания "ще научим повече за нещата, които смятаме за токсични в игрите", като те ще бъдат подплатени и с доказателства.

Що се отнася до недостатъците на това проучване, то е използвало само две игри, предназначени за всякаква възраст, а изследователите признават, че психическото здраве на хората може да бъде повлияно от нагласата, с която всеки геймър подхожда към тези игри.

Екипът от Оксфорд се надява това проучване да доведе до още такива в сферата на видеоигрите.

“Има наистина уважавани и важни органи, като Световната здравна организация и Здравната служба на Великобритания, които отделят внимание и ресурси на нещо, за което буквално няма добри данни“, казват те.