Българи и гърци, привлечени от благоприятния валутен курс на турската лира, купуват имоти в северозападната турска гранична провинция Одрин, съобщава местното издание Хюриет, цитирано от БГНЕС.

"Гръцки граждани от турски произход купуват много имоти тук. В миналото им продавахме по две или три жилища годишно, а сега купуват по 10", казва Серхат Чекер, ръководител на Асоциацията на консултантите по недвижими имоти в Одрин.

Търсенето от страна на българите също се увеличава, казва Чекер, като добавя, че те особено предпочитат тихата провинция.

"Много българи искат да купят имот в Одрин, но бюрокрацията усложнява ситуацията за тези, които нямат двойно гражданство", добави той.

Ако имат само българско гражданство, те могат да купуват имоти в съседната провинция Текирдаг или в окръг Чорлу, но не и в Одрин, обясни той. Тези, които са от Гърция, виждат в това възможност за инвестиция. Те купуват по пет или шест двустайни апартамента и след това ги отдават под наем.

Ерхан Коч, консултант по недвижими имоти, очаква продажбите на жилища на български и гръцки граждани да продължат да се увеличават.

"Българската валута набра стойност спрямо турската лира. На пазара има много българи, които търсят жилища за покупка", казва той.

Турски антиваксъри протестират с камили и кълнат Бил ГейтсГрупата планира да се отправи от Истанбул към Анкара с камили, за да продължи протестите си и там


Коч отбеляза също така, че повече от половината от летните къщи в залива Сарос вече са наети от гръцки и български граждани.

Хиляди хора от България се стекоха в Одрин през уикенда за коледно и новогодишно пазаруване, като на граничния пункт Капъкуле се извиха дълги опашки от автомобили.

"До Нова година няма свободни стаи в хотелите в Одрин. Хотелите в провинцията разполагат с общо 2500 легла и всички стаи са резервирани от българи", заяви Гьокхан Балта, ръководител на местния клон на Асоциацията на хотелиерите в Турция.

Междувременно турският президент Реджеп Тайип Ердоган за пореден път заяви, че властите нямат намерение да увеличават лихвените проценти. Това изпрати турската лира до ново историческо дъно от над 18 лири за един щатски долар. Само днес (20 декември) турската валута загуби близо 10% от стойността си.