България се споразумя с Русия за участие в газопровода "Южен поток", като сделката се очаква да засили влиянието на Москва върху енергийните доставки в Европа, се отбелязва днес в сайта на Би Би Си нюз, цитиран от БТА.

Проектът "Южен поток" се разглежда като конкурентен на планирания тръбопровод Набуко, поддържан от ЕС и САЩ, отбелязва Би Би Си, като допълва, че България е получила и предложение да се включи и в проекта "Набуко".

Според кореспондента на Би Би Си Ник Торп, енергийните сделки между Русия и България показват нарастващото влияние на Москва на Балканите.

"В най-лошия случай двата тръбопровода ще се допълват, а Набуко ще продължи по план ", заяви пред Би Би Си нюз Феран Тараделас, говорител на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.

"Те (двата проекта) със сигурност няма да си противоречат", отбеляза Тараделас.

Говорител на проекта "Набуко" потвърди тези думи, заявявайки, че плановете на компанията не се застъпват с тези на "Южен поток".

Според енергийния експерт от московската Алфа банк Константин Батунин обаче сделката с "Южен поток" ще бъде разглеждана като препятствие за "Набуко".

"Набуко ще има проблеми в краткосрочен план", заяви пред Би Би Си нюз Батунин. Според него основният проблем на проекта Набуко е снабдяването, а не маршрута му.

Туркменистан, която е основен източник на газ от Централна Азия, наскоро сключи голяма сделка с Русия и, според Батунин, в момента не е ясно дали ще има достатъчно газ за продажба в Европа.

Според Тараделас обаче правителствата в Централна Азия са много оптимистично настроени за Набуко.

След като бъде завършен по график през 2011 г., Набуко ще разнообрази газовите доставки в Европа, като предостави достъп до полета в Централна Азия, и възможност за достъп до суровини от Каспийския регион, Ирак и Египет, заяви Тараделас, цитиран от Би Би Си нюз.