ЕС подхвана и IKEA за избегнати данъци
Данъчната политика на световноизвестната компания за мебели IKEA попадна под прицела на Европейския съюз.
Срещу шведската компания стартира разследване, което трябва да разнищи специалните данъчни условия, които IKEA е договорила с Холандия, предава Financial Times.
Смята се, че по този начин компанията е избегнала плащането на налози в размер на 1 мрлд. евро в периода 2009-2014 г., сочи доклад на Европейската зелена партия, публикуван още през февруари 2016 г.
Шведската компания е създала две отделни корпоративни групи чрез мрежа от фирми, регистрирани в Холандия, Люксембург и Лихтенщайн. Чрез тях IKEA прехвърля средства и печалби, за да си осигури предимство благодарение на специални данъчни схеми, пише в доклада.
За да се пристъпи към точно изчисляване на размера на избегнатите данъци, е необходимо компетентните органи в ЕС да определят дали договорката с Холандия нарушава законите на Общността.
От 2013 г. насам Европейската комисия е разгледала над 1000 споразумения между международни компании и страни-членки на ЕС.
До сега има 5 приключили разследвания, като ЕС е наредил на 4 държави-членки да възстановяват избегнати данъци за милиарди евро от над 40 компании, сред които попадат Apple, Starbucks, Fiat и Amazon.
Маргрет Вестагер, комисар по конкуренцията, посочва, че повечето проверки са установили липсата на „специални привилегии“, но няколко са разкрили „преференциално данъчно третиране на конкретни компании“.
„Нашата работа още не е свършила..., ще стартираме разследвания навсякъде, където има сигнали, че е била оказвана държавна помощ“, казва тя.
Информацията относно IKEA е ограничена, тъй като компанията не е публична, като повечето международни корпорации, IKEA е оформена от множество компании, регистрирани в различни юрисдикции.
IKEA Gruop, която представлява търговията на дребно, е платила данъци за 825 млн. евро за периода август 2016 – август 2017 г., при печалба преди облагане с данъци в размер на 3.31 млрд. евро.
От друга страна, Inter IKEA, която притежава правата над бранда и концепцията, е платила 241 млн. данъци при печалба преди облагане в размер на 1.15 млрд. долара.
През август 2016 г. Маргрет Вестагер нареди на Ирландия да възстанови 13 млрд. евро избегнати данъци от Apple в периода 2003 – 2014 г.
Комисията по конкуренцията също отсъди против споразуменията на Starbucks в Холандия и против сделките на Fiat и Amazon с Белгия. Освен това, Белгия ще трябва да възстанови около 700 млн. евро избегнати данъци от около 35 компании, които са се облагодетелствали от данъчни облекчения в страната.
Всички държави и повечето компании обжалваха решенията на ЕК.
Комисията понастоящем разследва и данъчните споразумения в Европа на американската верига за бързо хранене McDonalds's, френската енергийна компания Engie и британска данъчна система, предназначена за корпорации с чуждестранно управление.
McDonald's отхвърлиха обвиненията. От Engie, където 33% от компанията се държат от френската държава, посочват, че ще сътрудничат на разследването.
Всичко това е част от мащабната европейска кампания против избягването на данъци от международните компании. Някои членки на ЕС даже предлагат въвеждането на данък, насочен към интернет компании, като Facebook.