Европейският парламент настоява ЕС да замрази финансирането за Унгария
Унгария може да се окаже първата страна, към която се прилага т.нар. механизъм за условност на финансирането, става ясно от съобщение на Европейския парламент.
На практика това означава спирането на около 7,5 милиарда евро от европейските фондове за Будапеща.
Съобщението на ЕП идва след като през септември тази година Европейската комисия предложи да замрази 7,5 млрд. евро от фондовете на ЕС за Унгария. Комисията се позова на опасения, свързани с корупцията и обществените поръчки, след като през април задейства механизма за обвързаност с условия за защита на бюджета на ЕС за Унгария.
След преговори с ЕК Унгария представи 17 коригиращи мерки, сред които създаване на работна група за борба с корупцията и промени в правилата за възлагане на обществени поръчки, за да отговори на опасенията.
Съветът трябва да вземе решение с квалифицирано мнозинство до 19 декември въз основа на предложението на ЕК.
Ще остане ли Унгария без европейско финансиране Виктор Орбан не може да бъде сигурен нито в получаването на средства от ЕС, нито в сътрудничеството си с Русия
В резолюция, приета в четвъртък с 416 гласа "за", 124 гласа "против" и 33 гласа "въздържал се", евродепутатите заявяват, че 17-те коригиращи мерки, договорени от ЕК и Унгария, "не са достатъчни за справяне със съществуващия системен риск за финансовите интереси на ЕС", дори и да бъдат приложени изцяло.
Евродепутатите призовават държавите членки на ЕС да приемат предложените мерки в рамките на Регламента относно обвързаността с условия, за да защитят бюджета на ЕС срещу нарушения на принципите на правовата държава в Унгария, и да ги отменят едва след като унгарските коригиращи мерки доведат до устойчив ефект. "Ако тези мерки бъдат отменени в бъдеще, ЕС следва да пристъпи към финансова корекция", се казва в изявлението на ЕП.
По отношение на Механизма за възстановяване и устойчивост на Унгария (МВУ) те изразяват съжаление във връзка с факта, че поради действията на правителството, средствата за възстановяване все още не са достигнали до унгарския народ.
Според ЕП рискът от злоупотреба със средства на ЕС в Унгария продължава да съществува и ЕК не трябва да одобрява плана по МВУ за Унгария, докато страната не изпълни изцяло всички препоръки в областта на принципите на правовата държава и всички съответни решения на Съда на ЕС и на Европейския съд по правата на човека.
Натиск от страна на Унгария и крайните бенефициери
Членовете на ЕП призовават Комисията и Съвета да не се поддават на натиска, който Унгария оказва върху тях посредством блокиране на ключови решения на ЕС, като макрофинансовата помощ за Украйна в размер на 18 млрд. евро и глобалната минималната ставка на корпоративния данък. Тази "злоупотреба" с правилото за гласуване с единодушие не бива да оказва въздействие върху решенията относно унгарския план за възстановяване и прилагането на законодателството за обвързаност с условия във връзка с принципите на правовата държава, се казва в текста.
Парламентът подчертава, че крайните получатели на средства от ЕС не трябва да бъдат лишавани от подкрепа поради липса на сътрудничество от страна на техните правителства, и призовава ЕК да намери начини за разпределяне на средствата от ЕС чрез местните правителства и неправителствените организации.
В заключение, членовете на ЕП се оплакват, че решението за задействане на Регламента относно обвързаността с условия за Унгария е закъсняло отдавна и е с твърде ограничен обхват. Парламентът настоява Комисията да предприеме действия по отношение на други нарушения на принципите на правовата държава, особено онези, свързани с независимостта на съдебната власт.