Какво ще се случи, когато руският газ за Европа през Украйна спре?
През 2023 г. Русия е доставила около 15 милиарда кубически метра газ по това трасе, което е сравнително малко количество
OMV беше информирана от Gazprom, че доставките на природен газ през Украйна ще бъдат спрени на 16 ноември, след като австрийската енергийна компания спечели арбитражно дело.
Доставките на руски газ за Европа през Украйна може да спрат напълно от 1 януари 2025 г., след като изтече настоящият петгодишен договор, тъй като по време на войната Киев отказа да преговаря с Москва за новите условия на транзита.
Reuters анализира какво ще се случи, ако транзитът на руски газ през Украйна бъде напълно спрян, и кой ще бъде най-засегнат.
Колко големи са обемите?
Доставките на руски газ за Европа през Украйна са сравнително малки. През 2023 г. Русия е доставила около 15 милиарда кубически метра (млрд. куб. м) газ по това трасе - едва 8% от пиковите руски газови потоци към Европа по различни маршрути през 2018-2019 г. Русия прекара половин век в изграждане на своя дял на европейския газов пазар, който в най-силния момент възлизаше на 35%.
След нахлуването в Украйна през 2022 г. Москва загуби своя дял в полза на конкуренти като Норвегия, САЩ и Катар, което помогна на ЕС да намали зависимостта си от руския газ. Цените на газа в ЕС се повишиха през 2022 г. до рекордно високи стойности след загубата на руските доставки. Според длъжностни лица и търговци от ЕС ралито няма да се повтори предвид скромните обеми и малкия брой клиенти за останалите количества.
Украински маршрут
Газопроводът от съветската епоха Уренгой-Помари-Ужгород доставя газ от Сибир през град Суджа - сега под контрола на украинските военни сили - в руската Курска област. След това той преминава през Украйна и стига до Словакия.
В Словакия газопроводът се разделя на две разклонения, които водят до Чешката република и Австрия. Виена все още получава по-голямата част от своя газ през Украйна. Русия също така осигурява около 2/3 от вноса на газ в Унгария.
Словакия получава около 3 млрд. куб. м. от енергийния гигант Gazprom годишно, което задоволява също около 2/3 от нуждите ѝ.
Чешката република почти напълно прекрати вноса на газ от изток през миналата година, но започна отново да купува от Русия през 2024 г.
Повечето други руски газови маршрути към Европа са затворени, включително Ямал-Европа през Беларус и Северен поток под Балтийско море.
Единственият друг действащ руски газопроводен маршрут към Европа е „Син поток“ и „Турски поток“ през Турция по дъното на Черно море.
Защо украинският маршрут все още работи?
Въпреки че оставащите обеми на транзита на руски газ са малки, въпросът остава дилема за ЕС. Много членове на блока като Франция и Германия заявиха, че повече няма да купуват руски газ, но позицията на Словакия, Унгария и Австрия, които имат по-тесни връзки с Москва, поставя под въпрос общия подход.
Страните, които все още получават руски газ, твърдят, че той е най-икономичното гориво и също така обвиняват съседните държави от ЕС, че налагат високи транзитни такси за алтернативни доставки.
Украйна все още печели 0,8 - 1 млрд. долара от транзитни такси, а Русия - над 3 млрд. долара от продажби през страната на базата на средна цена на газа от 200 долара за 1000 куб. м, според изчисления на Reuters.
Руският монополист за износ на газ по тръбопроводи Gazprom отчете нетна загуба от 7 млрд. долара през 2023 г. - първата от 1999 г. насам – заради загубата на газовите пазари на ЕС.
Русия заяви, че би била готова да удължи транзитната сделка, но Киев е категоричен, че няма да го направи. Съществува вариант Gazprom да доставя част от газа по друг маршрут, например през „Турски поток“ - България, Сърбия или Унгария. Капацитетът по тези маршрути обаче е ограничен.
ЕС и Украйна също така са поискали от Азербайджан да улесни дискусиите с Русия по отношение на сделката за транзит на газ, коментира пред информационната агенция съветник на азербайджанския президент.