Работническите стачки внесоха напрежение в пътуванията във Франция в четвъртък, след като френските профсъюзи започнаха провеждането на първите си масови демонстрации, откакто президентът Еманюел Макрон разпали обществения гняв, прокарвайки пенсионната реформа без гласуване в парламента, предава Associated Press.

Протестиращите блокираха гари, летище "Шарл де Гол" в Париж и рафинерии. Високоскоростните и регионалните влакове, парижкото метро и системите за обществен транспорт в други големи градове бяха прекъснати. Около 30% от полетите на парижкото летище Орли бяха отменени.

Около 50% от учителите в началните училища се очаква да стачкуват според техния основен синдикат, допълва AP.

Събитията днес са деветият кръг от общонационални протести и стачки, свикани от осемте основни синдиката във Франция от януари насам.

Насилието се засили през последните дни при разпръскването на протестите срещу пенсионната реформа и управлението на Макрон, въпреки че масовите демонстрации започнаха по организиран начин, посочва AP.

Френският лидер упорито устоява на недоволството по улиците и каза вчера, че решението за повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години трябва да започне да действа до края на годината.

Критици на Макрон го атакуваха след това изявление, наричайки го „самодоволен“, „безчувствен“ и „нападателен“.

Протестиращите организираха блокади на главни магистрали и пътни възли, за да забавят трафика около градовете, сред които Лил, Тулуза и Лион. Влаковете в Тулуза, Марсилия и други градове бяха спрени, тъй като протестиращите се събират близо до релсите.

В северните предградия на Париж няколко десетки синдикални членове блокираха автобусно депо в Пантен, като попречиха на около 200 превозни средства да излязат в час пик.

Френските фермери също се присъединиха към протестите.

Френското правителство се позова на конституционна разпоредба миналата седмица, за да бъде приет законопроектът за пенсионната реформа без одобрението на законодателите. Сега той трябва да бъде разгледан от Френския конституционен съвет, преди да прерасне в закон.

Правителството на Макрон оцеля в два вота на недоверие в долната камара на парламента в понеделник, припомня AP.

45-годишният президент центрист, който е във втория си и последен мандат, многократно заяви, че е убеден, че пенсионната система на Франция трябва да бъде променена, за да може да бъде финансирана. Противниците на реформата предложиха други решения, включително по-високи данъци за богатите или компаниите, което според Макрон ще навреди на икономиката.