Качеството на въздуха в столицата на Босна и Херцеговина е толкова лошо, че някои хора носят маски. От началото на декември насам Сараево е покрит от токсична мъгла.

IQAir определи индекса на качеството на въздуха (AQI) на балканския град на 301, което го поставя в категорията "много нездравословен".

По този начин столицата на Босна и Херцеговина стана най-замърсеният град в света, задминавайки индийския град Калкута, отбелязва Euronews.

Швейцарската компания IQAir събира данни от правителствени източници и монитори за качеството на въздуха, за да измерва нивата на замърсяване в своите проучвания.

Проблемът с чистотата на въздуха в Босна и Херцеговина не е нов. През 2020 г. СЗО заяви, че страната е една от най-замърсените държави в Европа, като въздуха там е сред най-лошите в света.

Да дишаш мръсен въздух доброволно. Един научен експериментРазбирането за това как мръсният въздух влияе върху мозъка е отизключителна важност, казват екипът изследователи

Оттогава ситуацията продължава да се влошава, като през последното десетилетие емисиите и замърсяването нарастват с 3% годишно. Това се дължи на увеличаването на високите сгради, които блокират въздушния поток, използването на стари и силно замърсяващи превозни средства, както и на повишената зависимост от въглищата за отопление в града.

Местните власти наскоро признаха замърсяването на въздуха като голям проблем и започнаха да предприемат мерки за решаването му, включително чрез постепенно подобряване на обществения транспорт и увеличаване на броя на енергийно ефективните сгради.

Мръсният въздух е убил над половин милион души в ЕС през 2021 г.Най-засегнати от заболявания са в Източна и Югоизточна Европа

Сараево е включен сред 100-те града, към които ЕС е насочил усилията си за постигане на нулеви нетни емисии до края на десетилетието.

Понастоящем Брюксел разработва планове за действие и инвестиции за постигане на неутралност по отношение на климата във всички сектори, включително енергетиката и транспорта, чрез процес, включващ частния сектор, гражданите и изследователските организации, пише Euronews.

Високи нива на замърсяване на въздуха тормозят и други градове в Босна поради разпространената употреба на въглища и дърва за отопление.

По данни на Световната банка около 3300 души в Босна умират всяка година от излагане на замърсяването на въздуха, което представлява 9% от общата годишна смъртност. Около 16% от тази тежест се пада на Сараево и северозападния град Баня Лука.