Хърватия се стреми да стане член на еврозоната в идните седем-осем години, каза премиерът на страната Андрей Пленкович, цитиран от Reuters.

„Не искаме да конкретизираме точните дати, но искаме Хърватия да стане член на еврозоната в рамките на двата мандата на правителството“, каза Пленкович на икономическа конференция, посветена на въвеждането на еврото в Хърватия.

Дясноцентристкото правителство дойде на власт преди една година. Пленкович каза, че Хърватия иска да се присъедини към валутния механизъм ERM II в идните три години, преди страната да поеме председателството на ЕС през 2020 г.

Страните членки на ЕС, които все още не са приели еврото, се очаква да останат поне две години в механизма ERM II, който цели да гарантира стабилност на валутата преди присъединяването към еврозоната.

Хърватската централна банка поддържа курс от 7.3 до 7.7 куни за евро, като в някои случаи се намесва на местния валутен пазар, за да облекчи натиска към оскъпяване.

Основното предизвикателство пред Хърватия преди приемането на еврото се очаква да бъде намаляването на държавния дълг, който е малко над 80% от БВП.

Нашата цел е да намалим държавния дълг до 72% от БВП до 2020 г. Предприемаме голяма фискална консолидация и тази година бюджетният дефицит ще бъде дори по-нисък, отколкото миналата година, когато достигна 0.9% от БВП“, каза Пленкович.

Хърватия може да изпадне в рецесия заради фалита на една компания60 000 души в Хърватия работят във веригата супермаркети Агрокор, която се намира на ръба на фалита

Гуверньорът на Хърватската централна банка Борис Вуйчич каза, че Хърватия е „най-евроизираната“ страна в ЕС от тези, които все още не са приели еврото.

„Около 75% от местните депозити и 67% от местния дълг са деноминирани в евро. Около 60% от търговския обмен на Хърватия е свързан с еврозоната, а 70% от приходите от туризъм идват от страните от еврозоната“, каза Вуйчич на конференцията.

Най-важните предимства от приемането на еврото ще бъдат отстраняването на валутния риск и намаляването на лихвените проценти“, допълни той.

Хърватия пое задължението да приеме еврото, след като се присъедини към ЕС през 2013 г., но без определен график.

Вуйчич каза, че страховете на населението от повишаване на цените след приемането на еврото могат да бъдат успокоени чрез задължението да се показват цените в куни и евро шест месеца преди договарянето на дата за влизане в еврозоната.