Италия, Германия, Полша – отпорът срещу зелените политики на ЕС расте
Европа се сблъсква с все по-силен отпор срещу политиките за справяне с изменението на климата и опазване на околната среда.
Това води до размиване на нейната зелена програма в момент, когато на територията на Стария континент се разразяват тежки горещини и горски пожари, пише Reuters и дава примери от няколко водещи европейски държави.
Италия
Дясното правителство на Италия, което встъпи в длъжност в края на миналата година, се противопоставя на редица инициативи на Европейския съюз, насочени към екологизиране на икономиката. Основният аргумент - местният бизнес не може да си позволи предварително договорените цели за преход.
Италия поиска от ЕС да се либерализира директива, насочена към подобряване на енергийната ефективност на сградите, да преработи плановете за постепенно премахване на автомобилите с двигатели с вътрешно горене и постави под въпрос стремежа за намаляване на промишлените емисии, посочва информационната агенция.
Според документ на Министерството на енергетиката на страната от миналия месец, при сегашните политики Италия изостава от графика за постигане на целите за декарбонизация до 2030 г., определени от ЕС.
В същото време правителството продължава да изпълнява други аспекти на екологичната програма. По-рано този месец например то заявява, че иска да използва средства от ЕС за инвестиционна програма на стойност около 19 млрд. евро за укрепване на енергийните и газовите мрежи и за превръщане на икономиката в по-екологична, като част от усилията си за преразглеждане на плановете за изразходване на средствата от ЕС за възстановяване след пандемията.
Великобритания
Великобритания губи позицията си на световен лидер в областта на действията срещу климатичните промени и не прави достатъчно, за да постигне целта си за нулево нетно потребление в средата на века, заявяват през юни съветниците на страната по въпросите на климата.
Миналогодишните съобщения за нови проекти, свързани с изкопаеми горива, също са се отразили негативно на репутацията на Великобритания, се казва в годишния доклад за напредъка, изготвен от Комитета по изменение на климата.
Отделен анализ, поръчан от правителството, пък установява, че предприятията се оплакват от слабости в инвестиционната среда във Великобритания, включително заради непоследователни политически ангажименти.
Напредъкът в областта на сухоземната и морската вятърна енергия в страната е възпрепятстван от промени в правилата, което принуждава някои разработчици да предупредят, че ще им бъде много трудно да инвестират във Великобритания без по-добри стимули.
Миналия месец министър-председателят Риши Сунак предупреди за политиките в областта на климата, които "ненужно създават на хората повече проблеми и повече разходи", дни след като неговите консерватори неочаквано спечелиха местните избори, благодарение на противопоставянето си на повишаването на данъците за най-замърсяващите превозни средства.
В отговор на критиките към екологичната позиция на неговото правителство Сунак заявява, че резултатите на Великобритания в намаляването на въглеродните емисии са по-добри от тези на други големи държави.
Нидерландия
Партията BBB или BoerBurgerBeweging (Движение на фермерите и гражданите), основана през 2019 г. в опозиция на плановете на правителството за драстично намаляване на замърсяването с азот в земеделските стопанства, преживява стремително развитие, достигайки до второ място в социологическите проучвания.
Стъпвайки на вълната от протести срещу екологичните политики на правителството, тя неочаквано победи консервативната партия VVD на регионалните избори през март.
Последното седмично проучване на пазарния изследовател Ipsos преди парламентарните избори през ноември поставя ВВВ на второ място с близо 15% от гласовете - само на 3 процентни пункта зад VVD, която за първи път от повече от десетилетие ще участва във вота без министър-председателя Марк Рюте.
Възходът на ВВВ е сериозен удар по последното коалиционно правителство, което се разпадна през юли, посочва Reuters и добавя:
„Ако ВВВ постигне значителни успехи на националните избори, това може да постави нидерландската политика за ограничаване на азота в противоречие с ЕС“.
Полша
Правителството на Полша, което отдавна е консервативно по отношение на политиките за опазване на околната среда в страната и на което предстоят избори през октомври, дори завежда дело срещу Брюксел.
Страната е подала жалби в Съда на ЕС относно забраната на блока за превозни средства с вътрешно горене през 2035 г., завишаването на целите на съюза за намаляване на емисиите, както и за това, което нарича „намеса в управлението на националните гори“.
Изправена пред натиска на миньорските профсъюзи, Полша също така отложи плана за намаляване на зависимостта си от въглищата, като понижи статута на предстоящата актуализация на енергийната си политика до просто "консултация".
Германия
Гневът около закона за постепенното премахване на отоплението с нафта и газ доведе управляващата коалиция в Германия до почти пълна разруха тази пролет. След седмици на спорове тя се съгласи на промени, които смекчиха първоначалния законопроект.
Спорът помогна на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" да заеме второ място в социологическите проучвания. Партията оспорва тезата, че човешката дейност е причина за изменението на климата.
Според социолозите гневът срещу инициативите за намаляване на броя на автомобилите по пътищата в градовете Берлин и Бремен ще повлияе негативано на подкрепата за Зелените на националните избори тази година.