Как човечеството планира да се справи с космическия боклук?
Робот, програмиран да се самоунищожи, ще бъде пратен в орбитата на Земята на първата космическа мисия в историята, целяща почистване на космическия боклук, обявиха европейски учени през тази седмица.
Орбитата на Земята е пълна с отпадъци, като отломки от неактивни сателити и ракети.
Мисията на име ClearSpace-1 ще направи първата стъпка за почистване на космическото пространство, обявяват от Европейската космическа агенция (ЕКА).
Роботът, снабден с четири ръце, разработен от швейцарския стартъп ClearSpace, ще фиксира отломки в космоса, след което ще се спусне обратно към Земята, изгаряйки заедно с тях в атмосферата, посочват от космическата агенция, цитирани от CNN.
Мисията ще „изчисти” част от ракета на ЕКА, която беше оставена в космоса през 2013 г.
Ако всичко се случи по план, последващи мисии ще се заемат с по-големи обекти, като в крайна сметка се очаква някой ден роботът да може да елиминира множество космически боклук наведнъж.
„Сега е правилното време за подобна мисия”, казва основателят на ClearSpace Люк Пиге в съобщение до медиите на ЕКА.
„Проблемите с отломките в космоса са по-належащи от всякога. В наши дни има близо 2 хил. живи сателити в космоса и над 3 хил. неуспешни такива”, казва той.
Работата по проекта ще започне в началото на 2020 г., като ще бъдат проведени серия от тестове в ниската орбита на Земята. Официалното стартиране на мисията се планира за 2025 г.
Защо космическият боклук е толкова голям проблем?
Нашата орбита прилича на гробище за космически отпадъци. Откакто космическата епоха стартира с изстрелването на съветския сателит Sputnik 1, в наши дни вече има повече боклук, отколкото работещи сателити, посочват от ЕКА.
Космическата агенция изчислява, че има около 170 млн. части от космически отломки, намиращи се в орбитата на Земята. Освен неактивни сателити, в космоса се реят безконтролно части от ракети и такива, получени в резултат на сблъсъци между обекти.
Така изглежда космическият боклук в орбитата на Земята; Източник: esa.int
Всичко това не се рее просто така – някои части се движат със скорост, надвишаваща тази на куршум.
Тъй като се движат толкова бързо, дори най-финните частици космически боклук носят сериозна опасност със себе си, тъй като могат да повредят работещи сателити или космически совалки.
„Представете си колко опасно би било да се плава, ако всички кораби, загубени в историята, все още се носят по повърхността на водата”, казва генералният директор на ЕКА Ян Вьорнер.
„Това е настоящата ситуация в орбитата и не може да продължи така”, добавя той.
Космическите отломки са опасни за полетите с космонавти на борда, но също така могат да имат негативно влияние и на живота на Земята, тъй като евентуална повреда на сателити би възпрепятствала получаването на важна информация, използвана в прогнозата за времето, комуникацията и GPS услугите.
За да изчезнат отломките от орбитата на Земята, могат да бъдат необходими векове, ако изобщо това се случи. Проблемът е толкова голям, че вече се умножава от само себе си.
Дори човечеството да спре да изстрелва ракети и сателити, боклукът ще се множи, тъй като частиците ще се сблъскват и раздробяват на все по-малки и многобройни боклуци, става ясно от обяснението на ЕКА.
Правено ли е нещо по този въпрос?
От години НАСА, ЕКА и другите космически агенции проучват технологии, чрез които да премахват отломки в космоса.
Някои от идеите включват употребата на мрежи за събиране на боклук, харпуни и роботизирани ръце.
За дълъг период от време просто нямахме необходимата технология, за да посрещнем този проблем, но през последните години се наблюдава прогрес. Например, японски учени разработват сателит, който разчита на магнити, за да улавя и унищожава отломки.
Едва през миналата година експериментално устройство, разработено във Великобритания, успя да прихване неактивен сателит с мрежа в космоса. Тестът показа, че тази технология има бъдеще, но иронията е, че мрежата и устройството останаха да се реят свободно в космоса, реално превръщайки се в поредния космическо боклук.
Друг проблем, свързан с космическия боклук, е трудното финансиране на проекти за почистването му. Британското устройство струва 15 млн. евро, което е ниска цена, когато говорим за космически технологии. Мисията на ЕКА ClearSpace разполага с бюджет от около 100 млн. евро.
Почистването е само една част от решението, превенцията е другият тъжък момент. Частни компании, като SpaceX, започнаха да проектират сателити, които да се връщат обратно на Земята в края на жизнения си цикъл, вместо да остават свободно реещи се в орбитата й.
Но засега космическите организации са оставени на самоконтрол. Няма международни правила, които да държат операторите на сателити отговорни за боклука в космоса.