От юли тази година в Европейският съюз ще бъде забранена пластмасата за еднократна употреба. Голяма част от пластмасовите изделия, с които сме свикнали, вече няма да се произвеждат, пише Дойче веле.

Основните цели на забраната са свързани с икономия на ресурси, защита на околната среда и най-вече на моретата. Около 80% от отпадъците във водата се състоят от пластмаса, голяма част от която е за еднократна употреба. Тъй като рибите и другите морски животни често поглъщат тези пластмасови отпадъци, микрочастиците достигат и до човешката храна.

Чиниите за еднократна употреба, пластмасовите прибори за хранене, пластмасовите дръжки на балоните, пластмасовите клечки за уши и сламките за пиене от юли вече няма да могат да се произвеждат в ЕС. Това се отнася и за чашите от стиропор, полиетилен, полистирол и полиетилен терефталат, които се разлагат на малки частици, но не са биоразградими.

Все пак новият закон не забранява абсолютно всички пластмасови материали. Пластмасовите торбички за закупуване на определени материали, както и опаковките за хранителни продукти, ще продължат да се продават. Пластмасовите кутии за домакинството, както и други твърди пластмасови изделия, също остават разрешени.

Освен това на пазара вече съществуват устойчиви алтернативи на пластмасовите прибори за еднократна употреба, например дърво или изкуствен царевичен материал и смола.

Компостируемите купички , направени от трици, могат дори да се ядат. Хартиените чаши за еднократна употреба и тези от захарна тръстика не са напълно екологични, но са по-добри за околната среда от пластмасите за еднократна употреба, смятат експертите.

Създадоха разтворими в морска вода пластмасови пликовеПликовете са изработени от специален материал, който на пипане и по своята текстура не се различава от обикновения полиетилен


Пластмасовата част в клечките за почистване на уши може също да бъде заменена с хартия или бамбук. Още по-добри са тези, направени от бамбук или други материали. Те са дълготрайни и помагат за намаляване на отпадъците и спестяват ресурси.

Еднократните пластмасови сламки за пиене могат да бъдат заменени с бамбукови или хартиени. Още по-екологичен вариант са тези, изработени от метал или стъкло. Сламките за пиене, които могат и да се консумират, като тези от пресовани ябълкови кори или жито, стават все по-популярни.

Опаковките за еднократна употреба и чашите и съдовете от стиропор също ще бъдат забранени в бъдеще. Междувременно много ресторанти въвеждат системи за депозит за контейнерите, в които е опакована храната - когато клиентите ги върнат, задържаните парични средства се запазват и контейнерите могат да се използват повторно.

ЕС планира да спести още повече от пластмаса през следващите години. До 2029 г. 90% от всички пластмасови бутилки ще бъдат събирани отделно и рециклирани. Още през 2025 г. една четвърт от пластмасовите бутилки ще бъдат направени от рециклируем материал, с тенденция към увеличаване.