Пълна катастрофа или гениална идея: Какво е новият европейски закон за AI
Договорен след 36-часов маратон на преговори, Актът на ЕС за изкуствения интелект беше приветстван като исторически документ, но реакциите на технологичния сектор, групите за защита на правата и политиците са смесени.
Европейският съюз постигна съгласие по първия в света набор от временни правила за регулиране на изкуствения интелект миналия петък, но подробностите на законодателния текст все още се уточняват, пише в анализ по темата Euronews.
Правилата категоризират приложенията на AI в четири нива на риск и налагат най-строги правила за високорисковите и забранените инструменти с AI.
Един от спорните моменти, довели до преговорите, беше как ще бъдат регулирани моделите на технологията, която стои в основата на ChatGPT на OpenAI.
"Не е добра идея"
Франция и Германия излязоха с предупреждения срещу свръхрегулацията, тъй като искат да защитят своите шампиони - стартъпи в областта.
"Можем да вземем решение за регулиране много по-бързо от основните ни конкуренти. Но ние ще регулираме неща, които вече няма да произвеждаме или изобретяваме. Това никога не е добра идея", заяви френският президент Еманюел Макрон.
"Когато погледна Франция, тя вероятно е първата страна по отношение на изкуствения интелект в континентална Европа. Ние сме на опашката заедно с британците. При тях няма да има този регламент за основополагащи модели. Но преди всичко, ние сме много далеч зад китайците и американците", добави той, визирайки френския стартъп за изкуствен интелект Mistral.
ЕС планира да регулира основополагащите модели, като гарантира, че разработчиците предоставят документация, която включва методи за обучение и данни.
Те също така ще бъдат регулирани, като се даде право на потребителите да подават жалби. Компаниите, които не спазват правилата, са заплашени от глоби в размер на 35 млн. евро или 7 % от глобалните им приходи.
Някои смятат, че това стига твърде далеч.
Потенциално катастрофални последици
Асоциацията на компютърната и комуникационната индустрия заяви, че текстът до голяма степен се отклонява от "разумния подход, основан на риска", предложен от ЕК, който дава предимство на иновациите пред прекалено нормативното регулиране.
Организацията заяви, че актът налага "строги задължения" на разработчиците на авангардни технологии, които са в основата на много системи надолу по веригата, и следователно вероятно ще възпрепятства иновациите в Европа.
Това може да доведе до отлив на таланти в областта на изкуствения интелект, предупреждава браншът.
"За съжаление изглежда, че скоростта надделява над качеството, което може да има катастрофални последици за европейската икономика. Негативното въздействие може да се усети далеч не само в сектора на AI", заяви Даниел Фридлендер, вицепрезидент и ръководител на CCIA Europe.
Европа постигна политическа сделка относно правилата за регулация на AI
"Не подкрепя европейските шампиони"
France Digitale, независима организация, която представлява европейските стартиращи предприятия и инвеститори, заяви, че AI в категория с висок риск ще трябва да получи маркировка СЕ, което е дълъг и скъп процес, който може да навреди на стартъпите.
Що се отнася до генеративния AI и моделите на фондациите, France Digitale заяви, че регламентът е "много строг" и също може да навреди на компаниите, тъй като те ще трябва да разкриват своите частни бизнес модели, които след това други компании биха могли да копират.
"Ние призовахме да не се регулира технологията като такава, а да се регулират начините на нейното използване. Решението, прието от Европа, се равнява на регулиране на математиката, което няма особен смисъл", заяви групата.
France Digitale предупреди още, че ЕК може да добави допълнителни критерии чрез делегирани актове, което може да бъде рисковано за стартиращите предприятия, които "се нуждаят от видимост и предвидимост, за да развиват своите бизнес модели". "Не можем да променяме правилата на играта по всяко време", заяви групата.
Приемане на правилата за авторско право
Повечето модели с изкуствен интелект се обучават по материали онлайн, което предизвика серия от съдебни дела за авторски права от страна на творци и компаниите, които ги представляват.
Законът има строги правила за авторското право, които включват необходимостта да се спазва действащото законодателство на ЕС в областта. Освен това дружествата трябва да публикуват резюме на съдържанието, което използват за обучение на модели с общо предназначение.
Това изискване за прозрачност и политиката за спазване на действащите правила на ЕС бяха приветствани от Европейското сдружение на авторите (GESAC), което представлява 32 европейски сдружения и над един милион автори.
"Дружествата на авторите с нетърпение очакват да приемат този нов пазар и да генерират стойност както за творците, така и за бизнеса, като същевременно допринасят за иновациите и творчеството в Европа.", заяви Вероника Десброс, генерален мениджър на сдружението.
Киберсигурност и лицево разпознаване
Законът на ЕС въвежда строги ограничения за технологиите за лицево разпознаване и други поведенчески сигнали, с изключение на случаи, свързани с правоприлагането.
Макар да няма специално законодателство за защита на данните, Законът е разработен така, че да работи заедно с правилата на GDPR - регламента на ЕС за защита на личните данни. Въпреки това, той може да се сблъска с предизвикателства, подобни на тези на GDPR.
"Съществува и потенциален проблем, свързан със създаването на международна система за наблюдение, която да предотврати AI, основан на наблюдение. Не е ясно как това ще се съчетае със стандартите за киберсигурност, които все още се разработват", съмняват се експертите.
Подсигуряване на бъдещето на една мощна технология
Докато първоначалният проектотекст все още е в процес на финализиране, има и друг натиск във времето - новите избори за Европейски парламент.
"Изглежда, че до изборите няма достатъчно време, за да бъде приета Директивата за отговорността за изкуствения интелект, така че с нея ще трябва да се заемат новият Парламент и новата Комисия", казва Бенджамин Докир, ръководител на отдел "IT и данни" в международната правна кантора Osborne Clarke.
Скрита армия наемни работници обучава системите за изкуствен интелект как да анализират данни
Новият Парламент на ЕС може би ще трябва да вземе решение и за законодателство относно AI на работното място.
Друг фактор, по който ще се вземе решение, е регулирането на софтуера с отворен код за AI, който позволява компютърният код да бъде свободно копиран и преизползван, което дава право на всеки да създаде свой чатбот.
OpenAI и Google предупредиха, че софтуерът с отворен код може да бъде опасен, тъй като технологията се използва за разпространение на дезинформация.
И понеже технологиите за изкуствен интелект се развиват бързо, а Законът на ЕС вероятно няма да бъде приложен от членовете на ЕС след още две години, регламентът може вече да е твърде стар, въпреки усилията да бъде направен гъвкав.