Психичното здраве на работещите в Европа се влошава
Между инфлацията, кризата с разходите за живот и сложната геополитическа ситуация има много причини за мрачно настроение.
Изглежда обаче, най-много се тревожим за бъдещето, когато сме на работа.
Ново проучване на доставчика на здравни услуги и технологии Telus Health установява, че психичното здраве на гражданите в шест европейски държави е все по-застрашено.
Психичното здраве на работещите в четири държави - Германия, Италия, Нидерландия и Испания се влошава до октомври 2023 г. в сравнение с април, като 38% от работещите са заявили, че са изложени на висок риск.
От друга страна, през същия шестмесечен период показателите на Индекса за психично здраве (ИПС) във Франция и Полша са се подобрили незначително, но Полша продължава да е с най-нисък резултат - 55,5.
"От други данни смятаме, че това е въздействието на повишената чувствителност към стрес след пандемията. Тя прави по-голяма вероятността стресовите фактори да имат по-голямо негативно емоционално въздействие", обяснява пред Euronews Паула Алън, глобален лидер и старши вицепрезидент на отдел "Изследвания и общо благосъстояние" в Telus Health.
Как да се чувстваме щастливи, когато светът е извън контролСъществуването на термина
Що се отнася до състоянията, свързани с психичното здраве, 17% от работниците съобщават, че са диагностицирани с тревожност - най-разпространеното състояние сред европейските работници, а 12% съобщават, че са получили диагноза депресия.
Проучването установява, че служителите на възраст под 40 години са два пъти по-склонни към тревожност и депресия в сравнение с тези над 50 години. Освен това, тези по-млади хора са два пъти по-склонни да използват здравни осигуровки за психологически услуги и оценяват по-добре психологическите ползи.
Полът също играе роля, като при жените оценката на психичното здраве е с 5 пункта по-ниска в сравнение с мъжете в проучването. Паула Алън обяснява това с трайната разлика между половете, когато става въпрос за грижи и домашни задачи, както и с различните социални очаквания.
35% от анкетираните са заявили, че са по-чувствителни към стреса, отколкото преди настъпването на пандемията.
"Тя също така прави хората по-гневни, цинични и склонни към конфликти, което означава, че създават повече стресови фактори един за друг", допълва експертът.
В Полша е най-сериозно
Полша продължава да е с почти шест пункта под общия резултат от 61,1.
От анкетираните 51% от работниците са заявили, че са тревожни (същото като в Испания), а 43%, че са депресирани - най-високата стойност от шестте страни.
В Полша също така е един от най-високите проценти на анкетираните, които заявяват, че не са оптимисти за бъдещето (23%), на второ място след Италия с 29%.
В другия край на спектъра Нидерландия отбеляза най-добрия резултат – 69,0, което е с почти осем пункта повече от общия резултат.
28% са заявили, че се чувстват тревожни, а 18% депресирани, като това са най-ниските стойности за всяка от категориите в проучването в шестте държави.
Най-забележителната статистика от Нидерландия е, че 29% от работниците смятат, че психичното им здраве оказва отрицателно въздействие на производителността.
Финансовата сигурност е свързана с психичното здраве
Не е изненадващо, че финансовото състояние на служителя е свързано с неговото психично здраве, като хората, които печелят по-малко от 10 000 евро годишно, получават най-лоши оценки по отношение на психичното си благополучие.
По същата линия служители, които нямат спестявания за спешни случаи, показват значително по-нисък резултат за психичното здраве (41) в сравнение с общата група (61), сочат резултатите от проучването.
Лицата, упражняващи свободни професии и работещите в малки предприятия (по-малко от 50 души) показват най-лошия резултат.
Финансовата сигурност е един от елементите, които помагат да се обясни високият резултат на Нидерландия.
"Обикновено в Нидерландия има по-малко хора в горния и долния край на много скали, които се отнасят до качеството на живот, но средната стойност е по-висока", казва Паула Алън.
Какво може да се направи
Компаниите също са засегнати от лошото психично здраве на служителите.
По данни на Telus Health засегнатите от стрес, свързан с работата, губят над 60 дни от своята продуктивност.
През март Британското психологическо дружество стигна дотам, че нарече свързания с работата стрес "съвременна епидемия" поради броя на случаите на бърнаут.
"Това е важно за всички бизнес изисквания и все повече за изисквания като иновации, съвместно решаване на проблеми и обслужване на клиенти. Също така е важно за задържането на персонала и репутацията на компанията", допълва Паула Алън.
Повече от половината офис служители в проучването (51%) биха предпочели традиционна петдневна работна седмица, съчетана с гъвкавост за работа от дистанция, когато пожелаят. От друга страна, 49% биха избрали съкратена четиридневна работна седмица в рамките на офисната среда, сочат данните на Telus Health.