Страните от Източна Европа, присъединили се към ЕС, сред които е и България, все повече започват да изпитват остър недостиг от висококвалифицирани кадри, на фона на силната миграция на такива кадри към развитите европейски държави, където заплатите са значително по-високи.

Компаниите в страни като Полша, Чехия и Унгария намират все по-трудно висококвалифицирани кадри, което от своя страна води и до значително повишение на заплатите за тези специалисти, повишили се в някои отрасли с близо 50% през изминалата година.

Допълнително задачата се усложнява и от все по-голямата конкуренция за висококвалифицирани кадри с навлизащите на пазарите на страните от Централна и Източна Европа западноевропейски компании.

Страните от ЦИЕ са привлекли през изминалата година преки чуждестранни инвестиции в размер на 32.5 млрд. евро.

Остър недостиг на работна сила се изпитва и в строителните сектори на развиващите се страни. Така например полските строителни компании са принудени да търсят работници от бившите съветски републики и дори от Китай.

Подобна е и ситуацията в Румъния, където строителният бум изисква все повече нови работници, които обаче са дефицит.

Анализаторите очакват постепенно достигане на естествено равновесие на пазара на труда в развиващите се европейски държави. Ниските работни заплати бяха и основното конкурентно предимство на тези страни за привличането на чуждестранните инвестиции, както и основната причина за емигрирането на работниците в чужбина.

С повишаването на заплатите обаче от една страна ще се намали емигрирането и все повече хора ще започнат да се връщат в родните си страни, като в същото време ще започнат да намаляват и чуждестранните инвестиции.