Президентът на Русия Владимир Путин е заявил пред турския си колега Тайип Ердоган, че страната му е отворена за обсъждане на черноморската зърнена сделка - споразумение, което помага за достигането на украинското зърно до пазара и по този начин облекчава световната продоволствена криза, съобщава Reuters.

Русия се отказа от сделката през юли - една година след като тя беше сключена с посредничеството на ООН и Турция, оплаквайки се, че собственият ѝ износ на храни и торове се сблъсква с пречки и че украинското зърно не достига до нуждаещите се страни.

Ердоган, който преди това изигра значителна роля в убеждаването на Путин да се придържа към споразумението, и ООН се опитват да накарат руския президент да се върне към сделката. Говорейки при откриването на срещата им в черноморския курорт Сочи, Путин е казал на Ердоган, че се надява да приключат преговорите за газов хъб в Турция и е заявил, че ще обсъдят и сделката за зърното:

"Знам, че възнамерявате да повдигнете въпроса за сделката за зърното. И ние сме отворени за преговори по този въпрос".

Ердоган на свой ред е заявил, че светът очаква новини по въпроса за зърнения коридор:

"Всички очакват какво ще излезе от днешната ни среща. Вярвам, че посланието на пресконференцията след срещата ще бъде важна стъпка за целия свят, особено за африканските държави."

Как Китай може да спаси черноморската зърнена сделкаКитай може да е натрупал запаси преди разпадането на споразумението, но те биха стигнали за седмици, а не за месеци
Сделката имаше за цел зърното от Украйна да стига до световните пазари през Черно море и да облекчи световната продоволствена криза, която според ООН се е влошила от пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна през февруари миналата година. Русия и Украйна са два от основните производители на селскостопански продукти в света и основни участници на пазарите на пшеница, ечемик, царевица, рапица, рапично масло, слънчогледово семе и слънчогледово олио.

Преди срещата Путин-Ердоган украински официални лица съобщават, че Русия е предприела нощна въздушна атака срещу едно от основните украински пристанища за износ на зърно, а Румъния опроверга тяхно изявление, че руски безпилотни самолети са паднали и са се взривили на нейна територия.

Предложението на ООН

Путин заявява, че Русия може да се върне към сделката за зърното, ако Западът изпълни отделен меморандум, договорен с ООН по същото време, за да улесни руския износ на храни и торове. Въпреки че той не е обект на западните санкции, наложени след руската инвазия в Украйна, Москва заявява, че ограниченията по отношение на плащанията, логистиката и застраховките възпрепятстват доставките.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш коментира миналия четвъртък, че е изпратил на руския външен министър Сергей Лавров "набор от конкретни предложения", насочени към съживяване на сделката.

Едно от основните искания на Москва е Руската селскостопанска банка да бъде включена отново към международната платежна система SWIFT, след като ЕС я отряза през юни 2022 г. като част от мащабните санкции, наложени в отговор на инвазията.

Два дни по-късно - в събота, говорителката на руското външно министерство Мария Захарова пък посочва, че нещата, които се подразбират от споразумението, не са били изпълнени миналия път, без да уточнява точно какво има предвид. В репортажа си за срещата Путин-Ердоган руската държавна телевизия коментира, че обещанията, дадени на Русия, трябва да бъдат изпълнени.

Да изнасяш, а да нямаш: Вътрешна криза с горивата удари РусияНедостигът заплашва прибирането на реколтата в някои райони в южната част на страната
Русия блокира украинските черноморски пристанища, след като нахлу в съседната страна, и заплаши да третира всички плавателни съдове като потенциални военни цели, оттегляйки се от подкрепяното от ООН споразумение, което позволи на Украйна да изнася десетки милиони метрични тона продукция.

В отговор Украйна обяви "хуманитарен коридор", който обхваща западното черноморско крайбрежие в близост до Румъния и България. В неделя трети кораб - плаващият под флага на Либерия "Анна-Тереза", излезе от Черно море през Истанбул през въпросния коридор.

Русия също така обсъжда инициативата на Путин за доставка на до 1 млн. тона руско зърно в Турция на намалени цени за последваща преработка в турски заводи и изпращане до най-нуждаещите се страни.