Анкара е решила да подкрепи финансово изграждането на стратегическия от гледна точна на енергийната сигурност на Европа проект "Набуко".

Това ще стане чрез възстановяване на стойността на данъка добавена стойност на фирмите, които ще участват в строежа на газопровода, който ще транзитира каспийски природен газ до европейските пазари през Турция и България.

Турското финансово министерство няма да взима задължителните 18% ДДС от компаниите на обществена поръчка, които ще се ангажират с изграждането на газопровода в частта, която ще покрива Турция. За тази данъчна подкрепа за инвестиционните разходи съобщиха източници от енергийното министерство в Анкара.

От ДДС ще бъдат освободени и фирмите, които ще осигурявават материали и оборудване за строителството на тръбата, близо 70% от която ще минава през турска територия. Изчислява се, че по този начин ще бъдат спестени средства на стойност 1 млрд. евро.

Предвижда се изграждането на "Набуко" до 2014 г. да струва общо 8 милиарда евро. Следващата седмица в турската столица пристигат висши служители от консорциума, чийто център е базиран в Австрия, за финализиране на текущите преговори на място.

Високопоставен служител от Министерството на енергетиката съобщи, че Турция ще иска и другите партньори в "Набуко" да освободят фирмите от ДДС на своя територия, за да ускорят реализирането на проекта. По негово мнение, "строежът трябва да приключи възможно най-скоро, тъй като Турция ще печели най-много доходи, в зависимост от дължината на тръбопровода".

Шест са страните, които участват в този стратегически за ЕС проект, сред които е и България. Официалната церемония по старта на проекта беше на 13 юли 2009 г. в Анкара с участието на държавни и правителствени ръководители от 16 европейски страни и висшия представител на американския департамент по енергийните въпроси в района на Евразия - Ричард Морнигстар. Първата копка се очаква тази година, а първите доставки на синьо гориво за Европа се очакват през 2014 г., ако всичко върви по план и няма забавяне.

Миналата седмица в Брюксел, където държавните и правителствени ръководители на 27-те обсъждаха енергийната сигурност на Европейския съюз, премиерът Бойко Борисов попита защо проектът поскъпва, което ще оскъпи и нашето участие в него. Наред със забавянето на "Набуко" това поскъпване е смущаващо, смята премиерът.

"Поисках на следващото заседание да ни бъде обяснено завишаването на цената на "Набуко", и то с няколко милиарда евро - дали е резултат от технически грешки, или на промяна на трасето... Като акционери не ни е все едно дали трябва да вземем заем от ЕИБ от 1.2 милиарда евро, два или три милиарда евро", каза Бойко Борисов.

Източник: БНР