Унгария е готова да започне преговори без предварителни условия с Международния валутен фонд (МВФ), заяви премиерът консерватор Виктор Орбан пред унгарската агенция МТИ. Преговорите с МВФ и ЕС за евентуален кредит от 15 до 20 милиарда долара са в задънена улица заради желанието на Виктор Орбан да наложи реформи на централната банка, към чийто управител изпитва силна неприязън, посочва АФП, цитирана от БТА. Според МВФ и ЕС подобна реформа ще застраши независимостта на банката.

"От наша страна няма никакви предварителни условия за започване на преговори с МВФ", каза премиерът в интервю пред МТИ, цитирано от Франс прес. "Всички въпроси, смятани за важни от страните в преговорите, могат да бъдат включени в дневния ред", добави Орбан.

Унгарският премиер каза още, че през 2013 г. дефицитът в държавния бюджет ще се задържи под 3 процента от брутния вътрешен продукт и че докато се водят преговорите с МВФ, парламентът няма да приема икономически закони.

Той заяви това след като миналата седмица Унгария бе подложена на растящ натиск от финансовите пазари, на фона на конфликта й с Европейския съюз и МВФ. Поради непредвидимата политика на министър-председателя Виктор Орбан, представителите на Международният валутен фонд и Европейската комисия напуснаха преговорите.

Рейтинговата агенция Fitch понижи на 6 януари суверенния дълг на Унгария и я постави в спекулативна категория, а унгарският форинт достигна на 5 януари най-ниското в историята равнище по отношение на еврото - 323 форинта за евро. "Унгарският преговарящ с ЕС и МВФ Тамаш Фелеги ще има мандат да подпише споразумение, което да позволи да Унгария да изпълнява програма, изготвена заедно с МВФ", уточни Орбан.

Преди това премиерът разговаря и с управителя на Националната банка, чиито правомощия се отнемат почти изцяло според новия закон, съобщи БГНЕС. За международния финансов свят обаче именно тази институция е последният гарант за разумно стопанисване в сегашна Унгария.

Затова пък Орбан сляпо се доверява на министъра на икономиката Дьорд Матолчи, който преди известно време обяви учебниците по икономика за "нескопосни книжки". Така Орбан и Матолчи въздигнаха в своя кауза "Неортодоксалната икономическа политика" и "борбата за икономическа свобода".