Излизането на Великобритания от Европейския съюз е на дневен ред. Отделянето от единния европейски пазар се оказва най-голямото предизвикателство за бизнеса, базиран на Острова.

Поради това почти всички големи корпорации вече предприемат действия за намиране на нова дестинация, където да преместят европейските си централи.

Когато става дума за финансови корпорации, германският град Франкфурт се явява най-логичната точка за преместване – вече 9 банки обявиха, че ще местят офисите си именно там. Това ще създаде нови работни места и ще генерира стотици милиони евро данъчни приходи за финансовата столица на Германия.

Мика Хинтц обаче никак не харесва тази перспектива.

„Брекзит ще бъде много неприятен за хората с нормални доходи”, казва Хинтц, собственик на магазин за книги, който смята, че вълната от новопристигащи банкери и финансисти ще развали живота в града.

„Може да е хубаво за международната конкурентноспособност на града, но това, от което се нуждаем, са достъпни жилища. Населението обаче няма думата тук”, добавя 61-годишният Хинтц пред Bloomberg.

Освен гражданите на Франкфурт, които не питаят топли чувства към прииждащата вълна нов бизнес, банкерите навярно също не са особено очаровани от перспективата да заменят Лондон с град, който е в пъти по-малък от английската столица.

Рядко можем да наречем град с 700 хил. души население, какъвто е Франкфурт, заспал. Но когато го сравним с Лондон и неговото население от 8.8 млн. души, положението става друго.

Вече няколко банкери публично посочиха, че немския град не е точно по вкуса им, а дузина други неофициално подкрепиха тезата.

Един от тях, който вероятно ще бъде преместен, посочва, че ще прекарва във Франкфурт по няколко дни от седмицата, след което ще се прибира при семейството си на Острова. Друг експерт пък е дал съгласие да бъде преместен за постоянно, но с условието, че това няма да трае повече от няколко години.

При банкерите „разчетите може и да казват „да” на Франкфурт, но сърцето определено не споделя този отговор”, казва Джон Пюрсел, специалист Човешки ресурси в Лондон.

„При все всички търговски възможности, които предлага Франкфурт, градът върви с големи културни въпроси, които трябва да бъдат преодолени”, добавя експертът.

Франкфурт разполага с двадесетина театри, докато Лондон има 10 пъти повече. В английската столица има 72 ресторанта сертифицирани със звезда Мишлен – във Франкфурт те са 11 на брой.

Докато в Лондон всичко работи всеки ден и по всяко време, то в немския град неделите са време за почивка - магазините затварят, опразвайки иначе оживените търговски части на града.

„Брекзит може да се превърне в голям пакет от стимули за франкфуртската икономика”, коментира изпълнителният директор на Deutsche Bank AG Джон Крейн по време на конференция, проведена през миналия месец.

Франкфурт срещу Лондон

Лондон Франкфурт Население (с предградията) 12.4 млн. 2.5 млн. Чужденци като процент от населението 21.6% 26.3% БВП $836 млрд. $230 млрд. Среден наем за жилище с една спалня в центъра $2 187 $1 079 Средно годишно време прекарано в трафика 73.4 часа 39.4 часа Най-висока сграда 306 метра 142 метра Uber Не Не


Средновековното лице на Франкфурт е почти унищожено по време на Втората световна война. Между 1950 и 1960 г. голяма част от населеното място е построена наново, като акцент е поставен върху повече жилища и по-широка транспортна мрежа.

Извън центъра, много стари къщи от 19-и век са разрушени, за да се появят на тяхно място най-различни офис сгради. През осемдесетте банките са в разцвета си, което засилва строежа на дори още офиси в града, създавайки гора от кули. Това носи на града прозвището „Банкфурт”, като тогава това не е комплимент.

В наши дни обаче ситуацията е различна и много граждани на града се гордеят с високите офис сгради.

Когато говорим за цени, Франкфурт е евтин, в сравнение с Лондон, въпреки че всичко поскъпва през последните години. Цените на наемите възлизат на 55% от средната нетна заплата в страната, докато в Лондон те са цели 135% от средната заплата, по данни на Bloomberg Global City Housing Affordability Index.

Франкфурт отчита сериозно разрастване през последните няколко години, като крайбрежието на реката, минаваща през града, се е превърнало в парк с дължина 5 километра, осеян с ресторанти, заведения и музеи.

На източния край на парка се намира централата на Еврпейската централна банка, където се трудят близо 4 хил. специалисти, много от тях чужденци. Поради това в града е пълно с международни училища, ресторанти и магазини, за да може да се отговори на вкуса на разнообразния персонал на финансовия център.

„Когато се преместих във Франкфурт, в града имаше само едно място, където сервират прилично еспресо”, казва Стефано Нардели, икономист в ЕЦБ, който пристига скоро след като централата отваря през 1999 г. Докато сега все пак някои магазини остават отворени до полунощ, преди „беше невъзможно да купиш хранителни продукти след 6 следобед”.

В наши дни обаче положението е различно. Служителите на ЕЦБ могат да се наслаждават на разнообразието от заведения и забавления по поречието на реката, появили се именно заради финансовия център.

Ситуацията обаче не е толкова розова, тъй като на някои от новите модерни офис сгради можем да видим надписи „Един град за всички”. Хората, които преди са живеели в тези части на града, са изтласкани за сметка на новите лъскави жилища, построени там.

В тази зона преди е имало складове и публични домове за работниците на доковете. Неща, които са останали в миналото поради инвазията на лъскави финансови корпорации.

Промените провокират някои от местните да виждат заплаха за идентичността на града си, която ще бъде дори още по-засегната от брекзит. „Дано банките изберат Париж”, надяват се някои жители на града.