Въпреки че Гърция отчаяно се опитва да не изпадне във фалит заради огромния си държавен дълг, американските компании са готвят за онова, което досега бе смятано за немислимо: че Гърция скоро може да бъде принудена да напусне зоната на еврото.

За това съобщава авторитетният в. The New York Times, цитиран от БТА.

Bank of America/Merrill Lynch се кани да пълни камиони с пари в брой и да ги прехвърли през границите на Гърция, така че клиентите на финансовата институция да могат да продължат да плащат на местния си персонал и доставчици в случай, че парите станат недостъпни.

Ford е конфигурирал компютърните си системи, за да може веднага да започне да оперира с евентуалната нова гръцка валута, посочва още изданието.

Никой не знае колко надалеч ще се разпространят земетръсните вълни от излизането на Гърция, но големите американски банки и консултантски фирми усърдно работят и съветват корпоративните си клиенти да се готвят за разцепване на еврозоната.

Всичко това, продължава нюйоркското издание, е в контраст с уверенията на европейските политици, че кризата може да бъде овладяна, а целостта на валутния съюз - запазена.

В четвъртък Европейската централна банка ще обсъжда мерки, които да отслабят натиска върху държавите в Европа, които изпитват остър недостиг на средства.

JPMorgan Chase обаче не рискува и вече е направила нови сметки за неколцината си големи клиенти от САЩ, които са предназначени за новата драхма в Гърция или някаква друга валута, която би наследила еврото в други страни.

Тази подготовка напоследък на американските банки и компании за евентуалното излизане на Гърция от еврозоната е знак за рязка промяна в тяхното поведение, казва Керъл Бернт, шеф на службата на Bank of America/Merrill Lynch за глобални трансакции в Европа, Близкия изток и Африка, цитирана от The New York Times.

Вестникът отбелязва, че в Европа някои централни банки и даже министерството на финансите в Германия също разсъждават върху това какви могат да бъдат последиците от гръцкото напускане, но са много по-потайни относно конкретните си планове.

Но някои европейски корпорации, например холдингът между Iberia Airlines и British Airlines, признават, че имат планове за евентуалното излизане на Испания от еврозоната, пише The New York Times.

По темата за проблемите в еврозоната Washington Post цитира огласените в петък данни на "Евростат", че през юли безработицата в зоната е възлизала на 11,3%, а само през този месец нови 88 хиляди души са загубили работата си.

Безработицата в Испания и Гърция сред младите хора също е нараснала особено, надхвърляйки 50%, сочат данните.

Вестникът припомня, че Европа бе засегната от комбинация от правителствени мерки за икономии - орязване на заплати и бонуси в държавния сектор и повишаване на данъците - и несигурност, която доведе до голяма нестабилност на финансовите пазари.

Тази несигурност възпира компаниите да наемат персонал и да инвестират и плаши домакинствата да не правят големи покупки, констатира изданието.

Дъното на икономическия срив на еврозоната още не е достигнато, смята Бен Мей, експерт по европейска икономика в независимата консултантска компания по макроикономика "Кепитъл икономикс".

Очакваното по-нататъшно увеличаване на безработицата в еврозоната е знак, че нивото на потреблението ще продължи да спада през следващите тримесецие, добавя той, цитиран от Washington Post.