Байдън в Израел: Хазартен ход с високи залози
Експлозията край болницата "Ал-Ахли" в Газа, която отне над 500 човешки живота, вероятно е била причинена от палестински бойци.
Това коментира американският президент Джо Байдън, като подкрепи израелската версия за инцидента по време на посещението си в страната.
Палестински официални лица обаче отрекоха категорично, че изстреляна палестинска ракета е причинила взрива в болницата и заявиха, че той е резултат от израелски въздушен удар.
Джо Байдън кацна в Тел Авив тази сутрин и беше посрещнат топло от министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху, преди двамата да дадат съвместна пресконференция, съобщи BBC.
"Бях дълбоко натъжен и възмутен от експлозията в болницата в Газа вчера. Въз основа на това, което видях, изглежда, че тя е била извършена от другия лагер, а не от вас", каза американският президент пред Нетаняху.
"Но има много хора, които не са сигурни, така че трябва да преодолеем много неща", допълни Байдън.
Междувременно, планираната президентска визита от Израел до Йордания за среща с крал Абдула, президента на Палестинската автономия Махмуд Абас и египетския президент Абдул Фатах ас Сиси, беше отменена след взрива в болницата в Газа.
Белият дом заяви, че решението е било "взето по взаимно съгласие".
Пред медиите днес Байдън потвърди подкрепата си за Израел и осъди палестинската групировка Хамас, която на 7 октомври предприе безпрецедентна атака срещу Израел, при която загинаха 1300 души. По данни на палестинските здравни служби най-малко 3 000 души са загинали при ответните израелски удари в Газа, отбелязва BBC.
Израел е поискал от САЩ 10 млрд. долара спешна военна помощ след нападението, съобщи американският партньор на BBC CBS News, цитирайки свои вътрешни източници.
Британската медия отбелязва още, че за един американски президент е необичайна стъпка да се появи в зона на военни действия.
Пътуването на Джо Байдън в Близкия изток е рисковано, а след бомбардировката на болницата в Газа, той се намира в още по-нестабилна ситуация и се налага да балансира между подкрепата за Израел да унищожи Хамас и дълбоката загриженост за гражданската и хуманитарната цена на тази операция.
И макар че публично предупреди за необходимостта да се действа по "правилата на войната", посланието, което отправя зад затворени врати, може да бъде по-строго, допълва в анализа си BBC.
Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби заяви, че САЩ и Израел отстояват върховенството на закона, "за разлика от Хамас". "Това е основополагащ елемент от дискусиите, които сме водили с израелците винаги и ще продължим да го правим", каза той.
САЩ искат от Израел да допусне помощ в Газа, а той да позволи безопасно преминаване на хванатите в капан американци в Газа. След близо осемчасови разговори с Нетаняху в понеделник държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че е постигнат добър напредък към тези цели, но все още нищо не е договорено.
Президентът Байдън също така e наясно, че настроенията на световната общественост могат бързо да се променят и подкрепата за Израел може да се изпари, когато бъде залята от картини на палестински жертви и страдания, пише още BBC.
Съществува и реален страх, че колкото по-брутално е нападението срещу Газа, толкова по-голяма е вероятността то да предизвика по-широк конфликт в региона, в който да се включат и други държави.
Президентът Байдън има ясни идеи за това какво трябва и какво не да се случи по-нататък.
Според него, би било грешка Израел да окупира Газа. Заяви, че трябва да има Палестинска власт и път към палестинска държава, въпреки че от много години няма напредък към палестинска държавност.
Според BBC, Байдън сигурност ще се опита да окаже максимален натиск върху Израел да действа по-внимателно в Газа и да прекрати конфликта възможно най-бързо.
Въпреки всичко това, САЩ неизменно са най-верният и ангажиран съюзник на Израел през историята. Независимо кой е в Белия дом, винаги е имало широка подкрепа за еврейската държава и нейното право да съществува в безопасност и сигурност.
В продължение на десетилетия Байдън е един от политиците, които най-открито подкрепят Израел, като през 1986 г. заяви, че "ако нямаше Израел, САЩ щяха да измислят Израел, за да защитят интересите си в региона".
Сега е време президентът на САЩ да използва цялото си влияние и лостове, с които разполага, за да се опита да ограничи кръвопролитията и загубите на човешки живот и да предотврати всеобхватна война в Близкия изток.
Всичко това трябва да се случи, докато събитията на място го правят по-трудно от всякога, завършва BBC.