Израел прекара три години в изграждането на 65-километрова високотехнологична бариера за сигурност по протежение на ивицата Газа, оборудвана с радари и сензори, предназначени да откриват тайни нахлувания на палестинци, решени да извършват атаки в Израел.

В събота Хамас използва булдозери и други елементарни средства, за да пробие високата близо 7 метра ограда, пускайки хора през процепите във фронтална атака срещу Южен Израел - най-голямото нарушение на границите от 1973 г.

Това е ярка илюстрация на фокуса на израелската армия върху киберспособностите, събирането на разузнавателна информация и съвременните оръжия, който обаче намали концентрацията ѝ върху противодействието на терористичните атаки. Въоръжените сили бяха хванати неподготвени от сравнително нискотехнологична наземна атака, посочва в анализ The Wall Street Journal.

При широкомащабната операция в Газа сега израелските военни ще трябва да разчитат повече на пехота и конвенционална артилерия – области, които не са приоритет през последните години.

Израелската армия „се е подготвяла за грешната война“, коментира Ави Ягер, изследовател в базирания в Израел Международен институт за борба с тероризма, цитиран от WSJ.

Войната в Израел се превръща във вътрешнополитическо оръжие срещу Байдън Политическите процеси в големите демокрации няма как да останат незасегнато от случващото се в Израел

В последно време военното внимание беше насочено към Западния бряг, където Израел разположи сили за потушаване на палестински бунт. Предупрежденията на израелското разузнаване за потенциална война са били насочени към севера и заплахата от Хизбула, ливанския съюзник на Хамас, казаха още военни анализатори.

До събота израелските официални лица вярваха, че политиката за стимулиране на икономиката на Газа означава, че лидерите на Хамас, определена за терористична организация от САЩ, Европа и Израел, нямат интерес да предприемат трансгранична атака.

В същото време, както показаха събитията от уикенда, Хамас става по-усъвършенстван. В съботното нападение беше използвана комбинация от ракети, военноморски кораби, дронове и въоръжени бойци, които достигнаха до град Офаким, на над 30 км навътре в Израел.

„Израел претърпя стратегическа изненада, въпреки всичките си сложни високи технологии, оръжия, шпионски софтуер и световноизвестна разузнавателна агенция“, казва Даниел Леви, бивш израелски дипломат в преговорите за мир с палестинците и президент на проекта САЩ/Близък изток, който работи за разрешаване на израелско-палестинския конфликт. „Израел вече не може да пази хората си в безопасност – тази безопасност я ще бъде трудна за възстановяване“, коментира Леви, цитиран от WSJ.

Говорител на израелската армия каза, че въоръжените сили са съсредоточени върху надделяването в настоящия конфликт и че подготовката за трансграничната атака на Хамас ще бъде анализирана, след като боевете приключат.

Израел отдавна се фокусира върху технологичното надмощие срещу враговете си – смята се, че страната първа е разработила ядрени оръжия през 60-те години на миналия век. Военните обаче ускориха интензивно преминаването към напреднали въздушни, отбранителни и разузнавателни системи през последните две десетилетия.

Големият шанс на Биби: Може ли атаката в Израел да реши политическата кризаЦентристка коалиция ще помогне на Нетаняху да продължи войната срещу Хамас, да възстанови вътрешното разбирателство и да се осигури мир със Саудитска Арабия

За израелската армия войната от 2006 г. с Хизбула, където се сражава с партизански бойци по скалистите хълмове на Южен Ливан, илюстрира границите на превъзходните бомби и артилерия в битките срещу бунтовниците, подобно на опита на САЩ в Афганистан и Ирак.

Ръководството на Израел започна да вярва, че основните заплахи за сигурността вече не са сухопътните нашествия, каквито страната посрещна в предишни войни с арабски нации като Египет и Йордания, с които подписа мирни договори, а неконвенционалните заплахи от ракети и бунтовнически атаки от недържавни групи като като Хизбула и Хамас, според Ави Ягер от Международния институт за борба с тероризма.

Армията инвестира в разузнаване и киберотбрана, за да се справи със заплахата от Хизбула и Хамас и да намали рисковете от нарастващия ракетен арсенал в Иран. През 2011 г. беше лансирана системата Iron Dome, насочена към ракети с малък обсег, като бяха инвестирани средства и в разработването на други системи за справяне с ракети с по-голям обсег.

Когато Иран влезе в гражданската война в Сирия, израелските пилоти извършиха хиляди въздушни удари в Сирия, които попречиха на усилията на Техеран да снабди своите съюзници от Хизбула в Ливан с модерни ракети. Израелското звено за сигнално разузнаване, известно като 8200, се превърна в едно от най-големите и най-известните в армията, като също така помогна за стимулиране на икономиката на страната, като насочи компютърни специалисти в технологичния сектор.

Конфликтът Израел-Хамас повиши цените на петрола и акциите в отбранатаАкциите на авиокомпаниите падат

Все пак през 2014 г. Хамас изненада израелската армия, като предприе атаки на нейна територия от Газа през мрежа от тунели, прокопани под стената. Двете страни водиха 50-дневен конфликт, докато Израел започна наземни операции в Газа, за да унищожи тунелите.

В отговор израелската армия отново се обърна към технологиите. Тя започна да работи по система, наречена „Препятствие“, която може да помогне за откриването на тунели, и по-късно лансира системата за гранична ограда.

Тогавашният израелски министър на отбраната Бени Ганц каза, че бариерата е поставила „желязна стена“ около Газа, защитавайки израелците от бойците на Хамас, точно както прочутата противоракетна система Iron Dome купол ги предпазва от ракети.

През 2015 г. военните започват да работят по план за обновяване, който според Ягер намалява бойните части и резервистите. Броят на подофицерите е намален с 10% до 40 000, а продължителността на наборната служба за мъжете е съкратена с четири месеца до 32 месеца.

Говорител на Ганц, който сега е член на израелския парламент и лидер на партията Национално единство, e отказал коментар по темата пред WSJ.

„Бурята Ал-Акса“: Ще се сбъдне ли най-ужасният сценарий за ИзраелСпоред Нетаняху, страната му се

„В края на краищата трябва да решите: инвестирате ли в технологии, или не“, казва Яков Амидрор, който е бил съветник по националната сигурност на премиера Бенямин Нетаняху. „Инвестирането в технологии означава по-малко пари за други проблеми.“

Следващите военни ръководители поемат щафетата на технологичната трансформация.

„Говорим за дългогодишен процес, при който сухопътните сили бяха отслабени“, казва Коби Майкъл, старши изследовател в Института за изследване на националната сигурност в Тел Авив.

Докато израелската армия преминаваше към по-високи технологии, Хамас и Хизбула, които се борят десетилетие в сирийската гражданска война, започнаха да действат повече като конвенционални военни врагове, а не като бунтовници. Хамас, който контролира ивицата Газа повече над 10 години, изгради лабиринт от подземни бази като команден и контролен център за бъдещ конфликт и стана по-точен в изстрелването на ракети срещу Израел, посочва WSJ.

Iron Dome отново стана „герой“ през 2021 г., когато прихвана хиляди снаряди, изстреляни срещу Израел. Тежкият отговор на израелската армия чрез въздушни удари, унищожили части от военната инфраструктура на Хамас, остави израелските сили убедени, че ислямистката групировка е уморена от повтарящи се кръгове на насилие с Израел.

Денков: Готови сме за допълнителен полет за евакуация на българи от Израел

Усложняването на ситуацията преди атаките в събота дойде от нарастването на насилието на Западния бряг, подклаждано от Хамас. Правителството на Нетаняху, подкрепено от лидери на заселници, живеещи на Западния бряг, насочи вниманието си към палестинските атаки там.

През юни израелската армия разшири броя на батальоните на терена на Западния бряг, който се е увеличил от 13 на 25 за 18 месеца, според израелските медии – еквивалентно на още хиляди сухопътни войници. На това струпване на войски на Западния бряг израелски коментатори отдадоха бавния отговор на атаката на Хамас на границата с Газа.

Израелският военен говорител Ричард Хехт каза пред репортери, че разполагането на сили между Газа и Западния бряг не е свързано. „Имахме и сили, разположени близо до Газа“, каза той.

Ръстът на насилието на Западния бряг сега изглежда като пресметнат ход за отвличане на вниманието от планираното в Газа, коментира Марк Дубовиц от Фондация за защита на демокрациите, базиран във Вашингтон мозъчен тръст.

„Вярно е, че стратегическата изненада за удар по Израел по южната му граница и чрез проникването на над 1000 бойци на Хамас беше с по-нисък приоритет в главните сценарии, планирани от Израелските отбранителни сили“, добавя той.