Председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке вчера защити от глобалните критики програмата на щатската централна банка за изкупуване на облигации, заявявайки, че завръщането към силна щатска икономика е от съществено значение за стабилността на световната икономика, информира Reuters.

Според Бернанке това ще подсили долара, чието поевтиняване предизвика оплаквания от Богота до Пекин.

Решението на ФЕД да закупи щатски държавни облигации на стойност 600 млрд. долара предизвика много коментари от различни държави, според които това ще създаде глобална нестабилност като оскъпи валутите им спрямо долара, ще доведе до балони при активите и ще увеличи инфлацията в техните икономики.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че при цялото му уважение, политиката на САЩ в момента е неадекватна.

Бернанке заяви, че политиката на ФЕД насочена към стимулирането на слабото икономическо възстановяване в САЩ ще даде резултати по цял свят.

"Смятам, че е важно да се подчертае, че силната щатска икономика е от основно значение, не само за американците, но и за глобалното икономическо възстановяване", казва Бернанке.

Облекчената монетарна политика на САЩ разгневи развиващите се държави и изглежда ще се превърне в ябълката на раздора при срещата на Г-20 в Сеул през следващата седмица.

Бернанке заяви, че във ФЕД осъзнават напълно важността на долара за световната икономика като резервна валута.

"Най-добрите фундаменти за долара ще дойдат когато икономиката нараства стабилно," смята Бернанке.

Бернанке увери, че след като инфлационния натиск стане осезаем централната банка е готова да промени настоящата си политика си, за да блокира инфлацията.

Основната лихва в САЩ е на ниво близо до нулата почти две години.

Не всички представители на ФЕД обаче споделят мнението на Бернанке, че инфлацията може да бъде овладяна. Президентът на подразделението на ФЕД в Канзас сити, Томас Хоьониг, вчера отново призова за по-високи лихви.