След еуфорията в четвъртък, пазарът си отдели ден за медитация. Инвеститорите охладиха ентусиазма си, размишлявайки доколко приетите от Европейския съюз мерки за преодоляване на дълговата криза са ефективни и възможни за изпълнение.

Положителен знак обаче бе, че бенчмарк индексите се запазиха стабилни, а търговията не бе съпроводена от обичайните напоследък резки флуктуации на котировките.

Макроикономическите данни за САЩ продължават да радват инвеститорите, като индикаторът на Thomson Reuters/University of Michigan, измерващ доверието на потребителите, неочаквано скочи до 60.9 пункта в края на октомври, спрямо 57.5 месец по-рано. Средната прогноза на анализаторите бе за по-скромен ръст до 58.5.

Отделно, американците изглежда са се изкушили от шопинг манията миналия месец, като разходите им са нараснали с 0.6 на сто, спрямо повишение от 0.2% за август. В същото време, доходите са нараснали с едва 0.1%, което означава, че домакинствата вероятно са посегнали на спестяванията си.

Въпреки позитивните макроикономически новини обаче, петък определено бе ден за размисъл на пазара, и купувачите не бяха особено въодушевени - на всеки три позиции, отбелязали ръст на щатските фондови борси, четири завършиха деня с понижение.

Сред най-слабо представилите се позиции бе производителят на бяла техника Whirlpool, чиито книжа се сринаха с 14% до $51.80. Планът за преструктуриране на компанията, който включва орязване на капацитета на фабриките, ще струва около 500 млн. долара, а 160 млн. долара от тях ще бъдат инвестирани през 2011 г. Печалбата за годината ще е в диапазона между 4.75 и 5.25 долара на акция, доста под предходните прогнози от 7.25- 8.25 долара.

Книжата на Cablevision Systems Corp. поевтиняха с 13% до 15.14 долара, след като петият по големина доставчик на кабелна телевизия в САЩ обяви, че печалбата се е стопила с 65 на сто. Разочароващият резултат се дължи на направени разходи за промоции на видео и телефонни услуги и щироколентов интернет.

Hewlett-Packard бе най-силно представилата се позиция от Dow Jones Industrial Average, с повишение от 3.5 на сто до 27.94 долара. Инвеститорите въздъхнаха облечено, след като главният изпълнителен директор Мег Уитман отмени плана за продажба на 40 милиардният бизнес с персонални компютри, предложен от предшественика й Лео Апотекер.

Акциите на химическия гигант DuPont Co. поскъпнаха с 1.3% до 49.36 долара, след като неназовани източници съобщиха, че дружеството обмисля да продаде звеното си за автомобилни бои на цена от между три и четири милиарда долара. Твърди се, че DuPont са наели Credit Suisse Group AG да търсят купувачи, но финансовата институция отказа да потвърди слуховете.

Най-голямата китайска интернет компания по пазарна капитализация Baidu Inc. обяви 80% скок на печалбите за третото тримесечие, и в резултат на това книжата й скочиха с 4.5% до 144.62 долара.

Фармацевтичният гигант Merck напредна с 2.3% до 35.11 долара, след като се похвали с по-оживени от очакваното продажби на медикаменти за диабетици и ваксината против цервикален рак Gardasil. Приходите за третото фискално тримесечие са нараснали с осем на сто.

Производителят на полупроводници Advanced Micro Devices също изненада приятно пазара с финансовия си отчет, и обеща, че няма да разочарова инвеститорите и през следващото тримесечие. Акциите на дружеството напреднаха със 7.2% до 5.94 долара.

В крайна сметка, последният работен ден от седмицата бе лишен от бурни емоции, и бенчмарк индексите останаха почти без промяна след сравнително спокойна търговия.

S&P 500 нарасна с по-малко от 0.1% до 1,285.09, а Dow Jones Industrial Average добави 22.56 пункта към стойността си, или 0.2%, до 12,231.11. Технологично ориентираният Nasdaq Composite падна с 1.48 пункта, или 0.05%, до 2737.15.

Източник: Глобал Маркетс