Русия е изпаднала в просрочие по чуждестранния си дълг за първи път от повече от век, след като е пропуснала краен срок за плащане в неделя, информира Bloomberg.

Русия разполага с парите за плащане в размер на 100 млн. долара и има желание да плати, но санкциите са направили невъзможно плащането на международните кредитори.

Кремъл беше решен да избегне дефолта, който представлява сериозен удар по престижа на страната.

Руският финансов министър определи ситуацията като "фарс".

За последно Русия изпада в просрочие по чуждестранния си дълг през 1918 г. по време на болшевишката революция, когато новият комунистически лидер Владимир Ленин отказва да плаща задълженията на Руската империя.

Последният дефолт на Русия беше през 1998 г., когато страната беше разтърсена от криза с местната валута в хаотичния край на управлението на Борис Елцин. Тогава Москва не смогваше да осъществява плащания по своите местни облигации, но успя да не изпадне в дефолт по чуждестранния си дълг, припомня BBC.

Русия вървеше по неизбежния път към дефолта, откакто срещу страната бяха наложени санкции заради инвазията в Украйна.

Те ограничиха достъпа й до международните банкови мрежи, които обработват плащанията на Русия към инвеститори по света.

Руското правителство заяви намерения да плаща навреме и досега успяваше. Около 40 млрд. долара от задълженията на Русия са деноминирани в долари или евро, като половината от тях са извън страната.

Плащането на доходност в размер на 100 млн. долара е било с краен срок 27 май. Русия твърди, че парите са изпратени на Euroclear - банката, която след това насочва плащането до инвеститорите.

САЩ забрани на Русия да плаща на облигационерите си през щатски банкиТози ход засилва вероятността Русия да изпадне в дефолт по задълженията си

Това плащане обаче е блокирано там, според Bloomberg News и кредиторите не са го получили.

Парите не са пристигнали в рамките на 30 дни след дължимата дата, което е неделя и това се счита за дефолт.

От Euroclear не обявиха дали плащането е блокирано, но заявиха, че се придържат към всички санкции.

Дефолтът изглеждаше неизбежен, когато министерството на финансите на САЩ реши да не поднови специалното изключение от санкциите, което позволяваше на инвеститорите да получават плащания по закупените облигации от Русия и което изтече на 25 май.

Кремъл изглежда също беше приел, че това неизбежно ще се случи, като на 23 юни обяви, че всички бъдещи плащания по дълга ще се осъществяват в рубли през руска банка, въпреки че в договорите е записано, че плащанията трябва да са в долари или други международни валути.

Финансовият министър Антон Силуанов призна, че чуждестранните инвеститори "няма да могат да получат" плащанията, според новинарската агенция РИА Новости.

Той обаче отрече това да е истински дефолт, тъй като Русия разполага със средствата.

"Всички, които са наясно, разбират, че това не е никакъв дефолт," казва той, цитиран от РИА Новости. "Цялата тази ситуация изглежда като фарс."

За държавите, които изпадат в дефолт, обикновено става невъзможно да вземат още заеми, но санкциите вече на практика забраняват на Русия да взема заеми от западните пазари.

Русия обаче генерира по около 1 млрд. долара на ден от продажбата на изкопаеми горива, а Силуанов заяви през април, че страната няма планове да взема повече заеми.