Четири проблема, които спъват новата дипломатическа мисия на САЩ в Китай
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън се подготвя за двудневни срещи с официални лица и икономисти в Пекин и има трудната задача да стабилизира влошените отношения между двете страни. Задачата се усложнява от факта, че те се обтегнаха допълнително в навечерието на нейното посещение, когато Китай предприе ответни мерки в технологична война със САЩ.
Въпросите, които трябва да бъдат решени между свръхсилите, са сложни, тъй като двете икономики се противопоставят една на друга, от една страна, а от друга - стават все по-преплетени, пише CNN и посочва четири въпроса, които вероятно ще затруднят мисията на Йелън за подобряване на американско-китайските връзки.
1. Войната за чипове
През последните месеци борбата между двете страни за бъдещето на полупроводниковата индустрия се изостри, като привлече вниманието на Япония и Европа. Пекин изигра своя ход по-рано тази седмица, когато наложи контрол върху износа на две суровини - галий и германий, които са от решаващо значение за световната индустрия за производство на чипове.
Косвени жертви: Кой ще бъде засегнат най-много от конфликт Китай-Тайван? Сред най-засегнатите са Австралия, Малайзия, Тайланд и Виетнам, но не те са лидери в класацията
Това беше възприето като втората контрамярка на Китай срещу забраната на САЩ за продажба на съвременни чипове на местни организации, наложена от администрацията на Байдън миналата година. Преди това Пекин наложи санкции срещу най-големия американски производител на чипове за памет Micron Technology.
Анализаторите смятат, че ограниченията върху износа на редкоземни елементи - група от 17 елемента, на които Китай контролира повече от половината от световното предлагане, могат да бъдат следващата мярка на Китай.
През октомври правителството на САЩ представи набор от мерки за експортен контрол, които забраняват на китайските компании да купуват съвременни чипове и оборудване за производство на чипове без лиценз. Тези санкции засягат сърцето на технологичните амбиции на Пекин, тъй като чиповете са от жизненоважно значение за всичко - от смартфони, самоуправляващи се автомобили и усъвършенствани компютри до производството на оръжия.
Китай спира износа на германий и галий. Какво означава това за САЩ и ЕС?Двата метала не се срещат в природата, а са изключително важни за развитието на технологиите
2. Китайски рестрикции срещу американски компании
Репресиите на Пекин срещу западни консултантски компании и доставчици на услуги за комплексна проверка изнервят американския бизнес, акцентира CNN.
През април Пекин актуализира своя закон за борба с шпионажа, който разшири списъка на дейностите, които могат да се считат за шпионаж. През последните няколко месеца китайските власти извършиха редица обиски на американски консултантски компании като Capvision, Bain & Company и Mintz Group.
Властите дори обвиниха Capvision, която е базирана в Шанхай и Ню Йорк, че е спомогнала за изтичането на чувствителна военна информация към чуждестранни сили.
Според анализатори засиленият фокус на китайския президент Си Дзинпин върху националната сигурност създава политически рискове, които затрудняват чуждестранните компании да правят бизнес в Китай.
TSMC не очаква проблеми заради новите правила за износ на суровини от КитайВ понеделник Пекин обяви, че ще ограничи износа на продукти, произведени от галий и германий
В резултат на репресиите някои фондове и изследователски компании затварят офисите си в Китай, включително Forrester Research и Ontario Teachers' Pension Plan.
3. Възможни ограничения на инвестициите в Китай
От началото на тази година администрацията на Байдън обмисля нови правила, които биха могли да ограничат инвестициите на американски компании в ключови сфери на китайската икономика.
През април група републиканци от Конгреса призоваха администрацията да "използва всички налични инструменти", за да санкционира доставчици на облачни изчисления, които имат връзки с Китай, припомня CNN.
Правителството на САЩ отдавна проверява чуждестранните инвестиции в страната. Но правилата, регулиращи американските инвестиции в чужбина, ще бъдат нова стъпка, част от по-широките усилия да се затрудни разработването на ключови технологии, които биха могли да подпомогнат военната дейност на Китай.
САЩ затягат допълнително правилата за износ на AI чипове към КитайНовата актуализация може да влезе в сила до средата на лятото
Това нарастващо геополитическо напрежение поставя много компании в трудно положение.
4. Ограничаване на рисковете
“Ястребите” в американския политически пейзаж призовават САЩ да се откъсне напълно от Китай - нереалистично предложение, като се има предвид степента на двустранните търговски и инвестиционни връзки.
Все пак президентът Байдън и ЕС многократно са подчертавали желанието да намалят рисковете в отношенията си с китайската икономика, не на последно място и заради уроците от пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна по отношение на енергийната зависимост.
Войната в Украйна също така подхранва притесненията относно Тайван и плановете на Китай за независимия остров.
Китайският балон шпионирал над САЩ с американска техника Предварителните констатации на разследването показват, че апаратът е събирал снимки и видеоклипове, но не е предавал
Тези опасения водят до координирани усилия за отстраняване на Китай от веригите за доставка на технологии, които могат да бъдат използвани за повишаване на военната му мощ, което среща силна съпротива от страна на Пекин.
"Някои хора на Запад раздухват т.нар. концепции за намаляване на зависимостта от Китай и намаляване на риска. Бих казал, че тези концепции са фалшиви предложения", коментира китайският премиер Ли Цян миналия месец в северния китайски град Тиендзин, цитиран от CNN, призовавайки решенията за "намаляване на риска" да се вземат от компаниите, а не от правителствата.
“Икономическата глобализация остава непроменена и трябва да има повече сътрудничество и комуникация”, добавя той.