Денвър декриминализира халюциногенните гъби
Денвър се превърна в първия американски град, който ще декриминализира веществото псилоцибин - основна психоактивна съставка в така наречените "магически гъби".
Гласуването за декриминализиране върви с подкрепа от 51%, сочат резултатите, публилкувани от местните власти.
Още 1 300 гласа трябва да бъдат обработени, но дори и те да са против предложението, няма да бъдат достатъчни да отменят декриминализацията, предава CNBC.
Окончателните резултати от гласуването ще бъдат обявени на 16 май тази година.
„Мисля, че днешният резултат демонстрира, че разговорът ще продължи и светът е готов за него”, казва Синди Совин, политически стратег в кампанията по декриминализирането на наркотика.
По думите ѝ, магическите гъби са така или иначе тук и обществото трябва да започне да подхожда отговорно към употребата им.
Организаторите на допитването използват същата стратегия, която бе приложена при декриминализирането на марихуаната в града през 2005 г. Този ход бе последван от легализация на щатско ниво през 2012 г. От тогава до сега редица щати легализираха употребата и търговията с марихуана.
Организаторите посочват, че единствената цел на декриминализацията е да държи хората в Денвър извън затвора, когато използват наркотика за борба с депресията, вълнението, постравматичния стрес и други състояния.
„Не говорим за легализация, говорим за това да не се вкарват хората в затвора”, казва Совин.
Инициативата ще доведе до декриминализиране на употребата или притежанието на псилоцибин от хора над 21-годишна възраст.
По този начин това вещество ще се разглежда с понижен приоритет от полиция и прокурори. Ходът обаче не легализира самото вещество, нито пък разрешава употребата и продажбата му.
Псилоцибинът е забранен на федерално ниво през 1960-те години в САЩ. В последно време изследвания показват, че веществото има положителен ефект при проблеми с депресия при пациенти, болни от рак.
В миналото така наречените магически гъби са се ползвали за достигане до спиритуално издигане и прочее ефекти, които причиняват халюциногенните гъби.
През 2018 г. в Калифорния се опитаха да декриминализират веществото, но процедурата не доведе до успех.