Слаба оценка за дейността на ЕС две години след Лисабонския договор постави фондация "Робер Шуман". В неин доклад се прави заключението, че равносметката от работата на 27-членната общност е разочароваща. „В Брюксел има изобилие от президенти, съперничества и грешки, откроили се при дълговата криза”, се казва в увода на документа, озаглавен „За състоянието на съюза”, съобщава БТА.

В него са посочени сериозни недостатъци в управлението на ЕС след влизането в сила в началото на 2010 г. на Лисабонския договор, замислен да засили ефикасността и единството на съюза.

„Управлението на съюза е сложно по същността си. Но на кого са нужни толкова президенти – изобилието на важни политически фигури не засили ефикасността на работата на европейските институции, дори ги отслаби”, смятат експертите от фондация "Шуман". И допълва, че президентите - председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Комисията Жозе Барозу, плюс върховната представителка за външната политика Катрин Аштън често създават впечатлението, че взаимно се настъпват.

"За никого не е тайна в кулоарите на Брюксел боричкането за власт между господата Ван Ромпой и Барозу. Дълговата криза, която изведе в центъра на играта националните правителства, определено даде предимство на първия", посочва докладът. Той отправя критики към Аштън и Барозу и дори обвинява комисията, че е задълбочила дълговата криза през лятото на 2011 г. с редовни "паникьорски" изявления за състоянието на европейската икономика.

Фондация „Робер Шуман” е една от най-известните организации на Стария континент, създадени след падането на Берлинската стена с цел да се изгради една нова Европа, основана на демокрацията. Централите на фондацията, една от дейностите на което е изследването на политическите практики в ЕС, е базирана в Париж и Брюксел.