Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и еврокомисарите Оли Рен и Мишел Барние разкритикуваха рейтинговите агенции като директно последствие от занижаването на кредитния рейтинг на Португалия вчера.

Председателят на Европейската комисия Мануел Барозу заяви, че „търсим начини да подведем агенциите под отговорност", което означава, че може да бъде изготвено законодателство, което да гарантира, че агенциите могат да бъдат държани отговорни за оценките им, пише в-к "Диарио де Нотисиас", цитиран от Фокус.

Барозу допълни, „планираме мерки за подобряване на методологията и прозрачността при оценяването на външния дълг, за да намалим прекалената зависимост на финансовите институции от кредитния рейтинг, за допълнително намаляване на конфликта на интереси и засилване на конкуренцията", като създаването на европейска рейтингова агенция не е изключено.

Решението на Moody's за занижаване на португалския рейтинг идва само ден след европейски консултации, на които правителствата, компаниите и контролните органи стигнаха до съгласие да съдят агенциите в случай на недоглеждане или злоупотреби.

В свое интервю, публикувано в португалския в-к „Публико" Пол де Граве, професор по международна икономика в Университета в Льовен, заявява, че властта, упражнявана от рейтинговите агенции в Европа, е „неприемлива". Според икономиста ЕЦБ не трябва да основава оценките си на техните решения.

Граве остро критикува методите за оценка на агенциите, определяйки ги като „примитивни" и заявява, че те имат „скрита враждебна програма" срещу Европа.

Според Граве Европа може да наложи частични загуби на банките, за да се справи с кризата, тъй като банките са имали спекулативни печалби от ситуацията. Професорът коментира, че ситуацията на Португалия е различна от гръцката, тъй като нивото на външен дълг е различно.

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле също разкритикува Moody's, че Португалия е на границата на превратната точка във възстановяването си и рейтинговата агенция е била твърде ентусиазирана да компенсира за грешките, допуснати по време на световната финансова криза.

Тя изпаднала в крайност, която е толкова лоша, колкото и ако бяха закъснели, застрашавайки възстановяването на Португалия. „Занижаването е самоизпълняващо се пророчество", коментират от вестника.

Други германски медии смятат, че германският канцлер Ангела Меркел и други европейски политици се опитват да привлекат вниманието към агенциите, за да не бъдат забелязани собствените им пропуски. Според материал във в-к „Файненшъл таймс Дойчланд" агенциите в крайна сметка са само приносители на лошите вести, докато пазарите реагират значително по-рано, а агенциите не се произнасят за адекватността на дадена икономическа политика, а само прогнозират бъдещето развитие на финансовото състояние на дадена страна.

Същевременно драстичното занижаване на кредитния рейтинг на Португалия събуди опасения, че Ирландия е следващата, което ще направи връщането на международните пазари по-трудно, коментира в-к "Айриш таймс".

Занижаването на Португалия от страна на агенция Moody's, остро разкритикувано от европейските лидери, доведе до ново поскъпване на кредитите за Ирландия, като бяха хвърлени и нови съмнения върху усилията за поставянето под контрол на кризата с външния дълг.

Въпреки че от агенцията настояват, че продължават да „правят значителна разлика" между най-слабите страни в еврозоната, анализатори в Дъблин заявиха, че Ирландия вероятно ще бъде следващата страна със занижен рейтинг.

Цената на застраховането на дълга на всички слаби страни от еврозоната скочи след решението на Moody's, а европейските акции паднаха. Хаосът идва в навечерието на очаквано увеличение на лихвените проценти на Европейската централна банка в четвъртък.